EMEL DEMİREL
Köşe Yazarı
EMEL DEMİREL
 

Zülkarneyn

Zülkarneyn Zülkarneyn adı islam dininin kutsal kitabında Kuran-ı Kerim’in Kehf Suresi içinde geçer ve ondan övgü ile bahsedilir. Zülkarneyn, Arapça kökenli bir kelimedir. “Zü” ve Karn-eyn birleşmesinden meydana gelmiştir. “Zü” sahip ve malik demektir. Karn ise boynuz, perçem, tepe, tapınak anlamında kullanılmıştır. Kimi kaynaklarda Yemen Krallarına “Zü” ile başlayan lakaplar verildiğinden Yemen’li olduğu düşünülmüştür.     Yemen Krallarına Tubba denilirken ona Tubba değilde neden Zülkarneyn denildiği soru işaretlerinden biri olmuştur. Günlük dilde ve edebiyatta “Zü” ön takısı lakaplar için kullanıldığında Kuran’da Yunus Peygamber için “Zünnun”/Balık sahibi lakabı kullanılmıştır. Karn, Zahir ve batın ilim ile doğu ve batıya hakim olma anlamına gelmektedir. Ayrıca karneyn – karn tesniyesi yanı (iki tanesi) (çift zamanlı) demektir. Buna göre Zülkarneyn kelimesi iki boynuz sahibi şeklinde tercüme edilir. Eski dünyada (M.Ö. Muhammed SAV) önceki çağlarda Krallar, İmparatorlar tanrısal güç sembolü olarak boynuzlu taç giyerlerdi. Boynuzlar kutsal boğa kültünü yansıtırdı. Mezopotamya’nın Gökyüzü ve Sema Tanrısı (An) ANU boynuzlu başlığı ile yöneticilik ve kraliyet düşüncesini kişiselleştirilmiş haliydi. Zülkarneyn mert, savaşçı ve güçlü bir Cihan hükümdar, zaman arası yolculuklar yapan melek veya peygamber olup olmadığı tartışılan bir kişidir. Birçok görüş Zülkarneyn’in kimliği hakkında Büyük İskender, Himyer Kralı, Haris ya da Akad Kralı, Naramsin, Pers Kralı, 1. Darius, Türklerde: Oğuz Kağan olarak yorumlar katar. Türk mitolojisinde Oğuz Kağan unvanı ile anılan Oğuz eski Türklerde: Oğuz-Boğa demektir. Boynuzu temsil ederdi. Bu boynuz zaman gezginliğinde kullanılan Vikinglerin de boynuz başlığı seçmelerinin güce ne kadar odaklı olduklarının göstergesiydi. “Thule Qugnaak” nedir? Thule “Zül” Qugnaak’ta “Karn” karşılığındadır. Bu bir gizli öğreti adıdır. Zülkarneyn, batı-doğu ve orta Zaman Yolculuğunu anlatır. Bu üç yolculuk geleceğin teknolojisi ile sırlıydı. Uzayda zaman geçerli olmadığından biz zamanı geçmiş ve gelecek olarak ikiye ayırabiliriz. Dünya’nın dışına çıktığımızda zaman yoktur, ölçülebilen bir kavram değildir: zaman sabittir. Tanrıların Arabası’nın yazarı Erich Van Daniken’in görüşüne dayanarak geleneksel yaklaşımlar ve kutsal kitapların tefsir ışığında kara delikte son bularak faklı bir mekan ve boyut olduğu ifade edilmiştir. Geçmişimiz aydınlatılmadıkça, gelecek için atılan adımlar bizi nereye götürecek?  Her (An)’ınızın sırlarla, farkındalıkla geçmesi dileğiyle. 2022 (An)’larınız mucize ötesi olsun. Sevgiyle https://www.instagram.com/coach_emel_demirel/  
Ekleme Tarihi: 02 Ocak 2022 - Pazar

Zülkarneyn

Zülkarneyn

Zülkarneyn adı islam dininin kutsal kitabında Kuran-ı Kerim’in Kehf Suresi içinde geçer ve ondan övgü ile bahsedilir. Zülkarneyn, Arapça kökenli bir kelimedir.

“Zü” ve Karn-eyn birleşmesinden meydana gelmiştir. “Zü” sahip ve malik demektir. Karn ise boynuz, perçem, tepe, tapınak anlamında kullanılmıştır.

Kimi kaynaklarda Yemen Krallarına “Zü” ile başlayan lakaplar verildiğinden Yemen’li olduğu düşünülmüştür.

 

 

Yemen Krallarına Tubba denilirken ona Tubba değilde neden Zülkarneyn denildiği soru işaretlerinden biri olmuştur. Günlük dilde ve edebiyatta “Zü” ön takısı lakaplar için kullanıldığında Kuran’da Yunus Peygamber için “Zünnun”/Balık sahibi lakabı kullanılmıştır. Karn, Zahir ve batın ilim ile doğu ve batıya hakim olma anlamına gelmektedir.

Ayrıca karneyn – karn tesniyesi yanı (iki tanesi) (çift zamanlı) demektir. Buna göre Zülkarneyn kelimesi iki boynuz sahibi şeklinde tercüme edilir. Eski dünyada (M.Ö. Muhammed SAV) önceki çağlarda Krallar, İmparatorlar tanrısal güç sembolü olarak boynuzlu taç giyerlerdi. Boynuzlar kutsal boğa kültünü yansıtırdı.

Mezopotamya’nın Gökyüzü ve Sema Tanrısı (An) ANU boynuzlu başlığı ile yöneticilik ve kraliyet düşüncesini kişiselleştirilmiş haliydi. Zülkarneyn mert, savaşçı ve güçlü bir Cihan hükümdar, zaman arası yolculuklar yapan melek veya peygamber olup olmadığı tartışılan bir kişidir.

Birçok görüş Zülkarneyn’in kimliği hakkında Büyük İskender, Himyer Kralı, Haris ya da Akad Kralı, Naramsin, Pers Kralı, 1. Darius, Türklerde: Oğuz Kağan olarak yorumlar katar. Türk mitolojisinde Oğuz Kağan unvanı ile anılan Oğuz eski Türklerde: Oğuz-Boğa demektir. Boynuzu temsil ederdi. Bu boynuz zaman gezginliğinde kullanılan Vikinglerin de boynuz başlığı seçmelerinin güce ne kadar odaklı olduklarının göstergesiydi.

“Thule Qugnaak” nedir? Thule “Zül” Qugnaak’ta “Karn” karşılığındadır. Bu bir gizli öğreti adıdır. Zülkarneyn, batı-doğu ve orta Zaman Yolculuğunu anlatır. Bu üç yolculuk geleceğin teknolojisi ile sırlıydı. Uzayda zaman geçerli olmadığından biz zamanı geçmiş ve gelecek olarak ikiye ayırabiliriz.

Dünya’nın dışına çıktığımızda zaman yoktur, ölçülebilen bir kavram değildir: zaman sabittir. Tanrıların Arabası’nın yazarı Erich Van Daniken’in görüşüne dayanarak geleneksel yaklaşımlar ve kutsal kitapların tefsir ışığında kara delikte son bularak faklı bir mekan ve boyut olduğu ifade edilmiştir.

Geçmişimiz aydınlatılmadıkça, gelecek için atılan adımlar bizi nereye götürecek?

 Her (An)’ınızın sırlarla, farkındalıkla geçmesi dileğiyle. 2022 (An)’larınız mucize ötesi olsun.

Sevgiyle

https://www.instagram.com/coach_emel_demirel/

 
Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve dizifilmdergisi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yazıları

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.