EBE FİGAN KIRKIM
Köşe Yazarı
EBE FİGAN KIRKIM
 

BEBEK MASAJI VE FAYDALARI

                                          BEBEK MASAJI VE FAYDALARI   Hayata gözlerini yeni açmış bir bebekle kurulabilecek en iyi iletişim yolu ona dokunmaktır. Yeni doğan bebeğin en gelişmiş duyusu dokunma duyusudur.   Dokunma duyusu, anne karnında 8. haftada gelişmeye başlar.    Ebeveynlerin dokunuşu bebeğe güven ve huzur verir. Sıcak ve içten bir dokunuş, bebeğin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi üzerine pozitif etki eder.    Masaj; bebeğin ebeveynleri ile olumlu bir şekilde etkileşime girmesine izin verir. Bebeğiniz ile temas kurmanız, onunla bağ kurmanın en güzel yoludur. Hem sizin hem de bebeğiniz için yatıştırıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir.                            İLK MASAJ DOĞUMLA BAŞLAR:      Doğum esnasında annedeki şiddetli kasılmalar bebeğin yaşamsal işlevini uyarmaya yardımcı olmaktadır. Bebeğin doğum kanalından geçişi ona yapılan ilk masajdır.      MASAJIN KLİNİK OLARAK BEBEĞE FAYDALARI: Bebeğin beden imajını, benlik saygısını ve hem yapanın hem de bebeğin kendine olan güvenini arttırır. Uyku bütünlüğünü ve uykunun derinliğini sağlar. Ağrıyı azaltır. Gaz, kabızlık ve kolik gibi karında ağrıya sebep olan durumlar üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Anne, baba ve bebek arasındaki bağı güçlendirir. Sosyalleşmeyi arttırır. Bebeğin bağışıklığını güçlendirir. Beyin dalgalarını olumlu yönde etkiler. Solunumu ve dolaşımı düzenler.  Sindirim ve boşaltım sistemini uyarır. Kilo alımı hızlanır. Uyarıcıdır hareketliliği arttırır. Motor gelişimi ve koordinasyonu sağlar.                BEBEĞE FAYDALARI:       -     Bağlanmanın ve güvenli bağlılığı teşvik eder. Sözel ve sözel olmayan iyi bir iletişim şeklidir. Birebir anne ya da babayla kaliteli vakit geçirme şansı yaratır. Dil öncesi iletişim becerilerini geliştirir. Kesintisiz ebeveyn ilgisi alır. Saygı duyulduğunu hisseder. Besleyici temas alır. İki ebeveynle de erken bağ kurma şansını yaratır.          RAHATLAMAYA YARDIMCI OLACAĞI NOKTALAR: Gaz, kolik, kabızlık. Tuvalete çıkma. Mukus fazlalığını atma. Büyüme ağrıları ile baş etme. Diş çıkarma sıkıntılarında rahatlama. Cildin yumuşaması. Psikolojik gerginliğin azalması. Temasa karşı hassasiyet. Sinir sistemindeki düzensizlikleri düzenler.            GEVŞEMENİN ORTAYA ÇIKARDIĞI NOKTALAR: Bebeğin uykusu düzene girer. Kas tonusu güçlenir. Daha fazla esneklik kazanır. Sakinleşir. Kendi kendine sakinleşmeyi öğrenir. Düşük stres seviyesi ve hormonlar düzene girer. Antistres hormonları artar. Yüksek seviyede dopamin salgılar.        Karın masajı sırasında 10, beyin siniri olan nervus vagus uyarıldığı için vagal (kafaiçi) aktivite artar. İnsülin gibi besin emilimini arttıran hormonların salınımı artar ve bebeğin kilo alımı artar. Bu da masaj yapılan bebeklerin neden daha hızlı ve daha çok kilo aldığını açıklar.      Sağlıklı ve sevgi dolu günler diliyorum.                                     Ebe                             Figan Kırkım                                             
Ekleme Tarihi: 17 Mart 2022 - Perşembe

BEBEK MASAJI VE FAYDALARI

      

                                   BEBEK MASAJI VE FAYDALARI

  Hayata gözlerini yeni açmış bir bebekle kurulabilecek en iyi iletişim yolu ona dokunmaktır. Yeni doğan bebeğin en gelişmiş duyusu dokunma duyusudur.
  Dokunma duyusu, anne karnında 8. haftada gelişmeye başlar. 


  Ebeveynlerin dokunuşu bebeğe güven ve huzur verir. Sıcak ve içten bir dokunuş, bebeğin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi üzerine pozitif etki eder. 
  Masaj; bebeğin ebeveynleri ile olumlu bir şekilde etkileşime girmesine izin verir. Bebeğiniz ile temas kurmanız, onunla bağ kurmanın en güzel yoludur. Hem sizin hem de bebeğiniz için yatıştırıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir. 


                          İLK MASAJ DOĞUMLA BAŞLAR:

 

   Doğum esnasında annedeki şiddetli kasılmalar bebeğin yaşamsal işlevini uyarmaya yardımcı olmaktadır. Bebeğin doğum kanalından geçişi ona yapılan ilk masajdır. 

    MASAJIN KLİNİK OLARAK BEBEĞE FAYDALARI:


Bebeğin beden imajını, benlik saygısını ve hem yapanın hem de bebeğin kendine olan güvenini arttırır.
Uyku bütünlüğünü ve uykunun derinliğini sağlar.
Ağrıyı azaltır.
Gaz, kabızlık ve kolik gibi karında ağrıya sebep olan durumlar üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
Anne, baba ve bebek arasındaki bağı güçlendirir.
Sosyalleşmeyi arttırır.
Bebeğin bağışıklığını güçlendirir.
Beyin dalgalarını olumlu yönde etkiler.
Solunumu ve dolaşımı düzenler. 
Sindirim ve boşaltım sistemini uyarır.
Kilo alımı hızlanır.
Uyarıcıdır hareketliliği arttırır.
Motor gelişimi ve koordinasyonu sağlar.
          
    BEBEĞE FAYDALARI:


      -     Bağlanmanın ve güvenli bağlılığı teşvik eder.
Sözel ve sözel olmayan iyi bir iletişim şeklidir.
Birebir anne ya da babayla kaliteli vakit geçirme şansı yaratır.
Dil öncesi iletişim becerilerini geliştirir.
Kesintisiz ebeveyn ilgisi alır.
Saygı duyulduğunu hisseder.
Besleyici temas alır.
İki ebeveynle de erken bağ kurma şansını yaratır.

  

 

 


  RAHATLAMAYA YARDIMCI OLACAĞI NOKTALAR:
Gaz, kolik, kabızlık.
Tuvalete çıkma.
Mukus fazlalığını atma.
Büyüme ağrıları ile baş etme.
Diş çıkarma sıkıntılarında rahatlama.
Cildin yumuşaması.
Psikolojik gerginliğin azalması.
Temasa karşı hassasiyet.
Sinir sistemindeki düzensizlikleri düzenler.
      
    GEVŞEMENİN ORTAYA ÇIKARDIĞI NOKTALAR:
Bebeğin uykusu düzene girer.
Kas tonusu güçlenir.
Daha fazla esneklik kazanır.
Sakinleşir.
Kendi kendine sakinleşmeyi öğrenir.
Düşük stres seviyesi ve hormonlar düzene girer.
Antistres hormonları artar.
Yüksek seviyede dopamin salgılar.
   
   Karın masajı sırasında 10, beyin siniri olan nervus vagus uyarıldığı için vagal (kafaiçi) aktivite artar. İnsülin gibi besin emilimini arttıran hormonların salınımı artar ve bebeğin kilo alımı artar. Bu da masaj yapılan bebeklerin neden daha hızlı ve daha çok kilo aldığını açıklar.


     Sağlıklı ve sevgi dolu günler diliyorum.

                                    Ebe
                            Figan Kırkım

                                            

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve dizifilmdergisi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.