Yazı Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 21:28
 
SVADİSTHANA – SACRAL (KARIN) ÇAKRASI
ElifÇe
 
 

SVADİSTHANA – SACRAL (KARIN) ÇAKRASI

 

Renk: Turuncu

Element: Su

 

Kasık kemiği (Pubis) bölgesinde yer alır. Turuncu renkte olup, neşe, mutluluk ve hoşsohbetle bağlantılıdır. Bu çakra mahremiyet, cinsellik ve yaratıcı üretim merkezidir. Sakral çakranın fonksiyonu kendimize ne kadar iyi bakıp, özen göstermemize bağlıdır. Gerek günlük görevlerimizi yerine getirebilmek, gerekse stresli dönemlerde kendimizi koruyabilmek amacıyla bu enerjiyi kullanabilmek açısından sınırlarımızı ve kısıtlamalarımızı bilmek durumundayız.

İhtiyaç duyduğumuzda yararlanabilmemiz için bedenimizi bir anlamda sürekli ‘’şarjlı’’ tutmalıyız. Eğer sakral çakra şarjlı tutulmuyorsa, o zaman kendisini beslemek ve sonunda bedenin tüm enerjisini tüketmek üzere diğer çakralardan beslenir.

Enerjinizi insanlara ve pek de zevkli olmayan durumlara harcamak suretiyle tüketebilirsiniz. Enerjinizi başka yerlere nasıl aktardığınızı bilerek, zamanınızı nasıl harcamanız gerektiği konusunda daha iyi seçim yapabilirsiniz.

Cinsel frenlemeler veya mahremiyetle ilgili konuları yönetememek ya da yönlendirememek denge bozuklukları şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durum gıda, cinsellik ve zevk gibi hususlarda iştahımızı kontrol altında tutar. Çok fazla hoşgörülü isek, bedenimizdeki diğer sistemlerin ihtiyaç duydukları enerjiyi yakarız, tüketiriz. Ayrıca çok fazla enerjiyi frenleyip, geri çektiğimizde de; yapamadıklarımız, sahip olamadıklarımız konulara zihnimizi yorarız. Kontrol altında tutmak ve salıverip, bırakmak gibi olgular arasında dengeyi bulabilmek ‘’Sakral çakra’’yı güçlü tutabilmenin anahtarıdır.

Sacral çakra eğer aşırı faaliyet gösteriyorsa kişi; aşırı otoriter, sahiplenici ve kontrol edici bir kişilik yapısı sergiler.

Sacral çakra bloke olmuşsa kişide; suçluluk, duygusal felç, cinsel soğukluk ve iktidarsız olur. Utangaç, ürkek, kendini kötüleyen, kararsız, hassas kişilikler ortaya çıkarabilir. Yaşamdan zevk almaz, dünya kişiye yorucu ve sıkıcı gelir.

Sindirilemeyen olaylar, zorla sindirilmeye çalışılan duygu ve travmalar, eskiyi bırakamamak, atamamak bu çakrayı etkiler. Vazifesi karnı yani mide çakrayı beslemek. Tad almak, ilişkiler, üretkenlik, yaratıcı enerji bu çakranın alanıdır.

Bedende etkilediği bölgeler: bağırsaklar, rahim, pankreas, apandisit, ince ve kalın bağırsak sistemi, böbrek ve böbrek yolları, üreme organları.

Hastalıkları: idrar yolu sorunları, prostat, jinekolojik sorunlar, eklem iltihabı (romatizmal hastalıklar), kas krampları ve alerjiler, bel ve kalça da kronik ağrılar, kısırlık…

 

Elifce Dipnot: bir sonraki yazımda 3.Çakra Solar Pleksus (mide ve mide arkası)-güç çakrası sizlerle paylaşıyor olacağım.

 

Kök Çakra nedir ? (bir önceki yazı)

http://dizifilmdergisi.com/yazar-muladhara-kok-cakra-67.html

 

 
Etiketler: SVADİSTHANA, –, SACRAL, (KARIN), ÇAKRASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı