Yazı Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 13:30
 
KORONAVİRUS BİZE ULAŞMADAN NE YAPALIM?
Doç. Dr. Recep ALP
 
 

Koronavirus (Coronavirus veya COVID-19) yeni tespit edilen, hızla yayılan ve sadecesağlık üzerine değil ekonomiyi de etkileyen bir küresel bir tehdit. Bunu önlemek için de küresel eylem gerektiriyor. Bundan başka birey olarak dikkat etmemiz gereken durumlar var. Kendinizi ve sağlığınızı korumak için hemen kullanabileceğiniz bazı önerilerde bulunmak istiyorum.

Koronavirüs, insanlar öksürdüğünde ve hapşırırken yayılan nazal mukus damlacıkları ile bulaşır. Bu damlacıklar öksüren birinin etrafında havada asılı kalır ve bulaşır. Soğuk ve nemli havalarda, yaz aylarında olduğundan daha uzun süre havada kalırlar. Bu nedenle bilim adamları COVID-19 vakalarının yaz aylarında azalacağından umutlular. Bununla birlikte, vakalar muhtemelen kışın geri dönecek ve grip virüsü gibi mevsimsel bir viral enfeksiyon haline gelecektir.

Genel anlamda çoğu vaka hafiftir, ancak kronik bir sağlık durumunuz varsa, bağışıklık baskılayıcı ilaç kullanıyorsanız veya 70 yaşın üzerindeyseniz, akciğer etkilenmesi nedeniyle(zatürre) hastanede tedavi görmeniz gerekebilir. Otoimmün sorunları olan birçok insan hastalığı modifiye eden ilaçlar aldığından, hastaneye yatmayı gerektirebilecek daha ciddi bir hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Her zaman olduğu gibi, sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi olabilecek kontrol edip hemen uygulayabileceğimiz birçok eylem vardır. Dayanıklılığınızı artıracak ve olası bir enfeksiyonun hafif olma olasılığını artıracak önlemler söz konusudur.  Şöyle bir göz atalım,

  1. Öncelikle beslenmede şekerleri, beyaz unları ve makarnaları çıkararak diyetinizin kalitesini artırın. Yüksek glisemik indeksli diyet ile kan dolaşımınıza çok fazla glikoz (şeker) atar ve bu da bağışıklık hücrelerinizin sizi hastalıktan korumadaki etkinliğini azaltır. Hala çok fazla yüksek glisemik bileşen içeren tedavilerden kaçının. Sebzelere ve ete (vejetaryenler ve vegan beslenenler için baklagiller ve glutensiz tahıllar) odaklanın ve tatlı tatlılardan uzak durun.
  2. Diğer önemli konu uykudur. Her kişiye özgü yeterli ve kaliteli uyku, tercihen 7 ila 9 saat. Uyku, bağışıklık hücrelerini viral enfeksiyonlarla savaşmaya hazır tutmak için hayati önem taşır. Uyku yoksunluğu, bağışıklık sisteminizin doğuştan gelen ilk savunma olarak hareket etme yeteneğini bastırır.
  3. Ellerinizi sabun ve suyla 20 saniye kuvvetlice yıkayın ve virüsün yayılmasını en aza indirmek için el sıkışmaktan kaçının.
  4. Burnunuzu ve sinüslerinizi günde 3 kez tuzlu suyu(serum fizyolojik) ile yıkayın. Bu, burun dokunuzu temizler ve virüsün tutunma kabiliyetini azaltır. Sabah uyandığınız
  5. Hastalanırsanız evde kalın. Öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı geliştirirseniz, belki de bir enfeksiyonun ölümcül olabileceği risk altındaki bir kişiye, hastalığı yayacak olan sık sık halka açık yerlere gitmeyin.
  6. D vitamini seviyenizi kontrol edin. D vitamini seviyeniz 20 ng / ml'nin altındaysa, enfeksiyon riski artar. 40 ng / ml'nin altındaki seviyelerde bile, çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Seviyeleriniz düşükse, optimal aralığa (laboratuvarın referans aralığının üst yarısı) ulaşmak için D vitamini seviyenizi artırmak için hekiminize danışınız. Magnezyum, çinko ve C vitamin desteği gerekebilir.
  7. Hareket edin ve egzersiz yapın,
  8. İller arası seyahatlerinizi çok gerekli değilse erteleyin, kontrollü seyahat edin.
  9. Bütün bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları bu şekilde başlar ve vücut onlarla savaşacak mekanizmalara sahiptir. Moralinizi bozmayın ve korkunuzu yönetin.
  10. Ozonterapi, koronavirus tedavisi ve önlenmesinde etkili olabilir
 
Etiketler: KORONAVİRUS, BİZE, ULAŞMADAN, NE, YAPALIM?,
Yorumlar
Haber Yazılımı