Yazı Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 17:21
 
GEBELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
EBE FİGAN BERKER
 
 

                               GEBELİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gebelikte Giyim: Gebelikte annenin vücudunda bir dizi değişiklik olduğunu öğrendiniz. Bu değişiklikler nedeniyle sırt, bacak ağrıları, nefes darlığı gibi küçük rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Giysileriniz bu rahatsızlıkları azaltacak özellikte olmalıdır. Giysiler asla vücudunuzu sıkacak kadar dar olmamalıdır. Özellikle bacaklardaki kan dolaşımını engelleyebilecek dar çorap, pantolon veya taytlardan kaçının. Giysiler pamuklu veya yünlü kumaşlardan yapılmış olmalı, sentetik kumaşlar kullanılmalıdır.

Bu dönemde sutyenleriniz çok önemlidir. Gebelik süresince memeleriniz çok hızlı büyür. Büyüme sırasında memeler hem sarkar hem de ağırlığı ve dolgunluğu nedeniyle ağrıya neden olur. Sutyeniniz geniş askılı, tüm göğsü kavrayacak ve kaldıracak biçimde olmalıdır. Çok sıkı olmamasına ve penye sutyenler kullanmaya özen gösterin.

Özen göstermeniz gereken bir nokta da; ayakkabılarınızdır. Gebelikte vücut yapınız değişir. Bel çukurunuz artar ve karnınızın büyümesi ile birlikte vücut dengeniz değişir. Bu dengeyi sağlamak için ayakkabı topuğunuz 2-3 cm. geçmemelidir. Ayağınızı iyi biçimde sarmalıdır. Sıkı ayakkabılar ayaktaki kan dolaşımını engelleyerek ayaklarda ödem, ayak, bacak ve dolayısıyla bel ağrısına neden olur.

GEBELİK VE ÇALIŞMA HAYATI: Gebelikte birçok kadın çalışma hayatına devam etmektedir. Yasalarımıza göre çalışan gebelere doğum öncesi ve sonrasında izin verilmektedir. 32. Haftada başlayan doğum izini gebenin isteği üzerine 38. Haftaya kadar çalışabilir raporu ile doğum sonrasında kullanacağı 8. Haftalık izin ile birleştirilebiliyor.

Gebelik süresince çalışmanıza engel olabilecek bir sağlık sorunu olmadığı sürece çalışmaya devam etmelisiniz. Gebelik normal yaşam dönemlerinden biridir. UNUTMAYIN, GEBELİK BİR HASTALIK DEĞİLDİR.  Her şey yolunda gittiği sürece gebelikten önceki yaşamınızı biraz daha dikkatli olarak sürdürebilirsiniz. Önerileri uygulayarak çalışma koşullarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

  • Ağır kaldırmamalısınız.
  • Uzun süre oturarak iş yapıyorsanız saat başı kalkıp 5 dakika dolaşmalısınız.
  • Masa başında çalışıyorsanız ayaklarınızı küçük bir rampayla kaldırmalısınız.
  • Çalışma ortamızda radyasyon, zehirli kimyasal maddeler varsa uzak durmalısınız. İşiniz gereği mutlaka bu maddelerle çalışmak zorundaysanız iş yeri yönetiminize gebeliğinizi bildirmelisiniz.

GEBELİKTE BİLGİSAYAR KULLANIMI. Bilgisayar kullanıcılarının çoğunda ense, bilek, el ve omuz ağrıları mevcuttur. Bu çoğu kişide stres yaratmaktadır ve stres gebelik üzerinde olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Eğer işiniz nedeniyle bilgisayar kullanmak zorundaysanız rahat bir masa, koltuk ve ayrıca belinizi rahatlatacak yastık kullanmalısınız. 2 saat arayla 15 dakika mola vermeli ve hareket etmelisiniz.

GEBELİK VE SEYAHAT: Gebelik ile ilgili bir sorununuz yoksa; genellikle seyahat etmek sakıncalı değildir. Yine de seyahat öncesinde doktorunuz, ebe yada hemşirenizle konuşmalısınız. Otomobil ile seyahat ediyorsanız2 saate bir mola verip 5 dakika yürümelisiniz. Emniyet kemerinizi göbeğinizin altından ve üstünden geçecek şekilde bağlayınız. Gebeliğin 28. Haftasına kadar rapor olmaksızın, 28-32 hafta aralarında doktorunuzdan rapor alarak uçak yolculuğu yapabilirsiniz. 32. Haftadan sonra uçak ile yolculuk yapmanıza izin verilmez.

GEBELİK VE CİNSEL YAŞAM: Gebelikte bir sorun olmadığı sürece cinsel yaşamda bir değişiklik beklenmez. Bu sürede kadında cinsel istekte artma ya da azalma olabilir. Çiftler genellikle enfeksiyon, bebeğe ve eşine zarar verme gibi korkular nedeniyle endişeli olabilirler. Oysa her şey normal devam ederken cinsel ilişki de devam edebilir. Eğer aşağıdaki riskler var ise cinsel ilişki sakıncalı olabilir.

  • Düşük riski
  • Erken Doğum Riski
  • Vaginal Enfeksiyon
  • Kanama
  • Bebeğin Eşinin ( SON – PLESANTA) önde gelmesi gibi durumlarda cinsel ilişki sakıncalı olabilir.

Sağlıkla Kalın.                                  Ebe Figan Berker

 
Etiketler: , GEBELİKTE, DİKKAT, EDİLMESİ, GEREKENLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı