Yazı Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 22:20
 
MULADHARA – KÖK ÇAKRA
ElifÇe
 
 

MULADHARA – KÖK ÇAKRA

 

Bir önceki yazımda Evrensel Yaşam Enerjisi Bioenerji nedir sizlerle paylaşmıştım. Şimdi sıra kendimizi yani bedenimizi tanımaya geldi. Bedenimizde bulunan 7 temel enerji merkezi yani Çakra nedir? Önce bunu açıklayacağım… Sonrasında bedenimizin 1 numarası yaşam merkezimiz MULADHARA – KÖK ÇAKRA nedir? Sorusunu cevaplayacağım. Keyifli okumalar dilerim.  

 

ÇAKRA NEDİR?

 

Sanskritçe çakra kelimesi ‘tekerlek’, ‘çark’, ‘girdap’ anlamına gelir. Bedenimizde bulunan hormon bezlerine tekabül eden çakralar enerjiyi içten dışa, dıştan içe aktaran güç merkezleridir. Her çakra farklı tür enerjinin giriş kapısıdır. Bedeni besleyen bu kapılar tıkandığında belirli organları güçsüz düşürerek çeşitli hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Prana olarak adlandırılan evrensel yaşam enerjisi, çakralar üzerinde dönüştürülerek organizmanın kullanması için çeşitli düzeylere dağıtılır. Bu enerjisel yapılar belirli bir titreşim hızında dairesel şekilde hareket ederek kişinin enerji dolaşımını kontrol eder. 

 

Çakralar, omuriliğimiz boyunca sıralanmış olduğu düşünülen 7 temel enerji merkezimizdir. Evrensel yaşam enerjisi olan  ‘Prana’ ve ya ‘Chi' ‘Nadi’ ismindeki binlerce enerji kanalından akar ve çakralar üzerinde yoğunlaşır. Çakralarımızda dengesizlik olduğunda auramız zayıflar; önce ruhsal, sonra bedensel rahatsızlıklar ortaya çıkar.

 

Her çakra fiziki, hissi ve ruhsal düzeylerde çalışır. Denge, sağlık ve afiyetin anahtarıdır. Bir dengesizlik olduğunda çeşitli şekillerde belli eder. Genel anlamda sanki bir şeylerin eksikliği, yokluğu hissi doğar.

 

Çakra arındırılıp çalışır hale geldiğinde görevini tümüyle ifa eder. Enerjiyi işler hale getirir, fiziki organlara ve süptil bedenlere enerji yollar ve yıpranmış veya atıl enerjiyi sistem dışına iter.

 

Çakra tıkandığında elastikiyeti durur ve arızalı çalışma durumuna geçer. Çakralar endişe, stres, yıpranmış veya durgun enerji baskısı altında kaldıklarında arızalanabilirler. Stresli durumlar uzun sürecek olduklarında, çakralar bloke olabilirler. Fiziki beden daimi bir stres veya depresyon altında kaldığı zaman, çakralar elastikiyetini kaybeder ve gerektiği gibi çalışmazlar. Bu durumda dengesiz hale gelerek yıpranmış ve durgun enerji ile tıkalı duruma düşerler.

 

Düşünce ve davranışlarımız da çakralar yoluyla akan enerjiyi bloke edebilirler. İfade edilemeyen duygular çakralara aşırı yükleme yaparak, tıkanmalarına yol açabilirler. Çakralar tıkandıklarında, enerji fiziki bedenlere aktarılıp intikal edemez. Enerji ‘’Enerji Merkezleri’’nde serbestçe dolaşamadığı takdirde belirli bölgelerde fiziki problemler gelişebileceği gibi, rahatsızlıklar ve hastalıklar da ortaya çıkabilirler.

 

Bir çakra tıkandığında neden olan sebepleri arayıp yok etmek gerekir. Çakralar bir sistem olarak beraber çalıştıkları için, bir çakranın çalışmasındaki bir araz, bir başka çakranın çalışmasını da olumsuz etkileyebilir.

 

Çakraların arındılırmaları yani temizlenmeleri, kızgınlık, keder ve suç gibi zararlı ruhsal enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürürler. Sağlıklı çakralar genel, duygusal ve fiziki sağlığınızı da güçlendirebilecekleri gibi daimi olarak düzgün, taze ve canlı enerji akımı da bu işi başarır.

 

 

MULADHARA – KÖK ÇAKRA

 

Renk: alev kırmızı

Element: toprak

 

Kuyruk sokumunun tam ucundadır. Ana çakra, ilk çakra veya merkez çakra noktası olarak da bilinir. Yaşam enerjisinin, bedenin, para, bolluk bereket, cinselliğin dengelendiği, kalıp ve sınırlandırmalarının arındırıldığı ve topraklanmanın olması gereken bölgedir.

 

Bu çakra maddi realitede kök bulur, bizi başarı için güce kavuşturur. Genelde kişide fiziki ve duygusal zafiyet veya dengesiz durumlar oluşabilir. Fakat sağlıklı bir kök çakraya sahip kişi elastiki olup, değişimlere uyum sağlar, dengelidir ve değişimler sırasınd topraklanmış şekilde kalır. Kendi kaderini kontrol altında tutmak ve kendi seçiminizi  kendiniz yapmak suretiyle ‘’kök çakra’’nızı iyi duruma getirebilirsiniz.

 

Bu çakranın enerjisi dengede olduğunda kişi, dünya yaşamına çok iyi uyum sağlar. Sarsılmaz bir güven duygusuna sahiptir. Kişi kendini güvenle dünya yaşamına açar. Hayata bağlı, iş ve okul hayatında başarılı olur ve yaşamdan keyif alır.
Beden sağlığı yerindedir. Kişi kendini canlı ve enerjik hisseder.
İstikrarlı ve sabırlıdır.
Kök çakradaki enerjinin dengede olmadığı zaman kişide; ölüm kaygısı, biri ya da birileri tarafından terk edilme kaygısı, yaşamı sürdürememe kaygısı gibi kaygılar ortaya çıkar.

 

Eğer kök çakrasının enerjisi fazlaysa;
Baskıcı ve sahiplenicidir.
Özgürce, maddi-manevi alıp, vermekte zorlanır.
Yemeğe ve içmeye düşkünlük.Davranışları mesafelidir.. Bencil ve açgözlüdür. Tüm dert maddi olur.
Kaybetme kaygısı, saplantılar, saldırganlık, gücenme, kızgınlık gibi duygu süreçleri yaşanır.

 

Eğer kök çakradaki enerji yeterli değilse;
Aşırı tedbirli davranır. Endişe ve güvensizlik hissi yoğundur. Yani dünya düzenine güvenme duygusu sarsılır. Deprem kaygısı gibi konular oluşmaya başlar. Kendi kabuğuna çekilir, yaşamdan keyif almaz.
Eğer üstteki iki çakranıni enerjisi de azsa, aşırı iştahsızdır. Bunun sonucunda fiziksel olarak çok zayıf olur. Eğlence ile pek ilgisi yoktur kişi sinirli ve tedirgin ve cimridir.

 

Kök çakranın bedenimizde etkilediği alanlarımız ise;

Ten, diş, omurga, eklemler, beyin, bedendeki ur-tümör-kanser üçlüsü (şifalandırıldığı ana merkez), ayaklar, bacaklar ve dizler (kök çakranın devamı diyebiliriz). Dünyayla bağlanmak, topranlanmak, yürünen yollar, bereket merkezlenme alanı ve denge merkezi,

 

Dizlerde ön gelecek, arka geçmiş ile olan korkulardan, yürünen yollardaki problemlerden, nazar ve tılsımlardan etkilenmektedir.

 

ElifCe Dipnot: bir sonraki yazımda 2. Sakral çakrayı (kasık kemiği bölgesinde yer alır) sizlerle paylaşıyor olacağım. Bioenerji ile ilgili yazımın linkini aşağıda link olarak paylaşıyorum. Sorularınız ve sorunlarınız için ulaşabilirsiniz….

 

 

 
Etiketler: MULADHARA, –, KÖK, ÇAKRA,
Yorumlar
Haber Yazılımı