Yazı Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 22:16
 
BAZ+TİZ=OKTAV
Elif Kurtulmuş
 
 

Özel Tv kanalları Avrupadaki hayatımıza yeni yeni girmeye başladığında Cumartesi gecelerini iple çekerdim. Gece 24.00´da canlı yayına çıkıp doğaçlama tiyatro yapan Mahşer-i Cümbüş adında bir ekip vardı. O ekibin Stüdyodaki seyircisi olmayı çok isterdim. Bu isteğimi seneler sonra Tekirdağ´da gerçekleştirdim. Seyirci olmam yetmedi kendimi sahneyede attım. Onlarla beraber doğaçlama bir tiyatro oyununun içinde bulunmak çok büyük bir heyecan ve zevkti.

Geçtiğimiz hafta Değirmenaltında  Bollywood Cafe´de bu heyecanı bir kez daha yaşadım. Orada grup OKTAV ile tanıştım. Doğaçlama tiyatro yapan bir grup birbirinden yetenekli cıvıl cıvıl heyecanlı bir gençlik. Onlar sahnede eğlendi biz izlerken eğlendik. Bu kadar farklı karakterler olmasına rağmen sahnede bir bütün nasıl olabiliyorlar gerçekten merak ettim ve grup OKTAVı yakından tanımaya karar verdim.

Onları bir araya kim getirdi? Neye göre seçiliyorlar? Çalışma yoğunlukları nedir? OKTAV ismi nasıl oluştu? Her isteyen doğaçlama tiyatro yapabilir mi? Gibi sorular kafamda uçuşup durdu.
Moderatörleri Cem Bey ricamı kırmayıp sorularıma cevap verdi. 
Hepsi Cem beyin sayesinde olmuş. Cem Bey İstanbul Üniveristesi Konservatuvar mezunu. Yıllarca klasik tiyatro yaptıktan sonra farklı iş kollarında çalışmaya başlamış ve tiyatroyu hobi olarak devam ettirmiş. Konservatuvarda bir çok kez "Mahşeri Cümbüş" ekibiyle bir araya gelen Cem Bey, onların başka yerlere gittiğinde böyle birşey yap fikriyle yola çıkmış ve yolu bizlere Tekirdağ´a kadar gelmiş.

Üniversite öğrencilerinin Cem Beye bu tarz çalışmaları yapmak için ulaşmalarıyla beraber yavaş yavaş kendi ekibini kurmaya başlamış. 
Şu anda Tekirdağ için büyük bir eksik olmasına rağmen sahne olmadığından Cafelerde çıkıyor ekip ve yeteneklerini sergiliyorlar.
Geçen sene Ahmet Erensoy gençlik merkezinde çalışmalarını yapmışlar. Bu işi profesyonelleştirmek ve sadece öğrencilere hitap etmeyip çıtayı yetişkinlere de çıkartmak istiyorlar. 
Haftada en az 3 saat ve en fazla 6 saat olmak üzere her hafta buluşuyorlar. Çalışmalar kimi zaman atölye şeklinde yani tiyatro temrinleri (temrin kelimesinin anlamını benim gibi bilmeyenler olabilir araştırdım; temrin özellikle tiyatro oyuncularının çalışmalar esnasında yaptıkları disiplinli tekrar çalışmasıymış) ve egzersizleri olarak geçiyor kimi zamanda sadece sohbet ediyorlar. Sahne bildiğimiz klasik tiyatro sahnesi olmadığından oyuncunun ve moderatörün birbirlerini çok iyi tanıması gerekiyor. 
Doğaçlama tiyatro çok zor ve aynı zamanda herkesin yapabileceği bir iş ve bir çok şeyi besliyor. Mesela kendine olan özgüvenini arttırıyor sahnede insanın kendi kendinin farkına varmasını sağlıyor. En güzel yeri de seyirci ve oyuncu ayrılmıyor. Bir bakmışınız seyirci olan siz sahnedesiniz ve yönelimlerinizle oyunun mimarı olmuşsunuz. OKTAV ekibi sahne seyirci çizgisini aradan kaldırıyor. Hatta sırf ´´benim çıkış noktam kabul edildi´´ demek için bile gelen insanlar olduğunu söylüyorlar. 
Geçen sene sadece 2 kişi değişmiş ekiplerinden. Sadece bir kişinin değişmesi bile zorlanmaları demek. En ufak bir yanılsamada sahnedeki arkadaşının oyununu yıkabiliyorsunuz. Hepsi değişik karakterlerde olmasına rağmen bu iş için aynı paydada buluşup sadece bu amacı güderek birliktelik sağlamalılar.
O yüzden onları ekibe almadan önce ve aldıktan sonra birbirlerini çok iyi bir şekilde tanımalılar ve dostluk kurmalılar. Sürekli değişen bir mekanizma olmayan OKTAV başarısını buna borçlu bence.

Cem Bey Tekirdağ sahilinde yeni yapılan sahnenin aktifleştirelerek OKTAV grubuna verilmesi halinde gençlerin önünün açılacağı ve çok rahat bir şekilde sadece öğrencilere değil her yaş grubuna hitap edilebileceği gibi; bir çok insana ulaşılabileceği düşüncesinde. Bende bu düşünceye sonuna kadar katılıyorum. Ayrıca Tekirdağ´a biraz İstanbul kafasını getirmek istemesi de Cem beyin Tekirdağ´ımız için amaçladıklarının başında geliyor. Tabi bütün bunların olabilmesi için bu konuda yetkili olan başta Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Kültür Müdürümüz Sayın Hakan Cömertler´ i ilgilenmeye davet ediyorum. Kentimiz hakkında bir çok kültürel olaya imza attıkları için kanımca bu konuyada duyarsız kalmayacaklardır.

Olimpos Kollektif Tiyatro Aşıkları Varyetesi = OKTAV
Grubun ismine grubun oyuncuları karar vermiş. Önce bir ana grup ismi bulmuşlar. Sonra da Baz ve Tiz olarak ikiye ayırmışlar. Oktavın içinde ki Baz ve Tiz oluşumlarıyla beraber içinde müziğinde olduğu mesajını veriyorlar.

Sizde grup Oktav gibi ( Gönül Atakan- Gıda Müh. Öğrencisi, Mert Patır-Kontrol ve Otomasyon Öğrencisi, Melisnur Nevruz-Acil Yardım ve Afet Yönetimi Öğrencisi, İlayda Cörüt-Fransız Dili ve Edebiyatı Öğrencisi, Emre Doğramacı-Fransız Dili ve Edebiyatı Öğrencisi, Gizem Güloğlu-Beslenme ve Diyabetik Öğrencisi, Berker Vezir Aydemir-Veteriner Fak. Öğrencisi, Behice Özcan-Fransız Dili ve Edebiyatı Öğrencisi) sahnelerde olmak istiyorsanız çevrenizdeki arkadaşlarınızı, grup olabileceğiniz arkadaşlarınızı toplayın ve onlara İnstagram hesabı üzerinden ulaşın. Bunun grup işi olduğunu ve matematiğini öğrenin. Cem bey kendisine bu konuda ulaşan olursa her türlü yardımı yapacağını söylüyor. Örneğin Çorlu´dan bir grup genç Cem beye ulaşmış ve kendisinin yönlendirmeleriyle Çorlu´da bir kaç defa sahne almışlar.

Şuanda İstanbul BKM´de bu işin ligi yapılıyor. 25 takımlık bir lig oluyor; neden Tekirdağ´da olmasın? Biz Tekirdağlılarda doğaçlama tiyatroyu geliştirelim bizdende tiyatrocular çıksın.

OKTAV´ı bizde seyretmek istiyoruz diyorsanız haftanın bir gecesi Değirmenaltında Bollywood Cafe´de oyunlarını sergiliyorlar.

Cem beye verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Kendilerini seyrederken gerçekten büyük bir zevk aldım.

İnstagram: tiyatrooktav


ElifCe

 /resimler/2018-10/16/1355462961402.jpg

 

/resimler/2018-10/16/1356198587033.jpg

 
Etiketler: BAZ+TİZ=OKTAV,
Yorumlar
Haber Yazılımı