Yazı Detayı
03 Ocak 2019 - Perşembe 16:32
 
ISLAK BURUNLAR
Elif Kurtulmuş
 
 

İnsanlar hayvanları sevmekten neden korkar!! Bence hayvanları sevmekten değilde onları severseler eğer tü kaka olmaktan korkuyorlar. Hayvanları sevince pis insan olmazsınız onlardaki pireler size geçmez, tüylerinden hastalık kapmazsınız, evinizin her yeri kedi tüyü köpek kılı olmaz, eviniz kötü kokmaz. Buna en güzel örnek Avrupa. Avrupa´da hemen her evde bir yada daha fazla patili dost vardır. Christmas, Halloween gibi bayramları kutlamak için Avrupa´yı örnek alan toplum hayvanseverliği neden örnek almıyor anlamış değilim.

 

Ben evdeki kedilerimin köpeğimin patisine yanlışlıkla bassam defalarca özür diliyorum patilerini öpüyorum. Bu zavallı hayvanlara bilerek zarar verenleri anlamıyorum. Bu konuda en büyük görev annelere düşüyor bence. Daha çocukluktan hayvanları sevmelerini, onlara zarar vermemelerini, canlarını yakmamalarını, hayvanlarında bu dünyada bizler kadar yaşama hakkı olduğunu aşılamaları gerekir. Birde ikiyüzlü hayvan severler var. Ben köpeğimi sahilde rahatça yürüyüşe çıkaramıyorum. Kendilerini hayvan sever sanan - amaçları sadece yanlarında büyük boy köpeklerden gezdirirken kendilerini daha bir erkek zanneden, o zavallı hayvancıkları sadece hava atmak amaçlı kullanan bazı türlerde var. Hayvan sever geçiniyorlar daha küçük boydaki hayvanların üstüne salmaktan onlara zarar verdirmekten de zevk alıyorlar. Bu nasıl severlik?? 3 Pitbulu zincirlerinden bırakıp kendilerini uyarınca da yüksek sesle konuşmazsanız saldırmaz diyecek kadar vurdumduymazlar. Halka açık yerde sırf onların zevki için yüksek sesle konuşulmayacak. Olduu...Hayvanları insanlar saldırgan yapıyor.

Ben köpeğimin insanları sevmesini istiyorum. Onu her yere rahatça götürebilmeyi, her ortama sokabilmeyi...

 Alman Çoban Köpeği sahibiyim. Herkesin bildiği gibi zekasıyla sınır tanımayan bir ırktan geliyor. Her gün sergilediği hareketlerle kendi kendisinin gücünün fark etmesi ben eğitime hazırlanıyorum diyor adeta. Mesela:  Tasmasını takıp gezdirmeye çıkarttığımda etrafına bakınmaktan yolda yürüyemez hale geldik ona bir görev verdim, ağzında topunu taşıyacak. Bununla beraber istediğimiz yere gidiyoruz. Yürürken konsantre problemini ortadan kaldırdım ve çocukların toplarına koşturmasını ve onları korkutmasını önledim. Dişleri kaşınmaya ve bizi ısırmaya başladı, dişlerini kaşıması için kemik vermeye başladım. Böylelikle bizi ısırma huyundan da vazgeçti. --- Isırması tamamen kendince sevgi gösterisi canımızı yaktığının farkında bile değil---- Kendi kendisine belirlediği kuralımızda var. Nereye gidersek gidelim biz Tuvalet ihtiyacımızı sadece bahçemizin belirli köşesine yaparız. Umumi tuvalet kullanmayız :) Verdiği işaretlerle ben eğitime hazırlanıyorum dikkat evdekiler geleceğin K9u ben olacağım diyor. Böylelikle Profesyonel Eğitim Merkezi arayışına başladım. İlk araştırmaya başladığım yer tatbikîde sosyal medya oldu. Birçok yere gittim ama açık konuşayım beğenmedim içime sinmedi. Benim oğluşum burada eğitim alamaz dedim. Güven vermediler çünkü. Köpeği eğitirken verilen cezalar çok çok önemli en takıntılı olduğum konudur bu. Eğitim adı altında köpeğime şiddet uygulanmasını tahammül edemem. bu sadece köpeği agresif yapar karakter bozukluğuna neden olur. Ayrıca beni daha fazla agresif yapar. Profesyonel Eğitim şart. Zekâ heba olmamalı.

 

Bir gün iş arkadaşım Olcay hanıma bahsettim. Bana neden Flydog K9 Service gitmediğimi sordu. Ne yaptık dersiniz anında soluğu orda aldık oğluşumla beraber.

Gittiğimiz servisin işlerinde ne kadar profesyonel olduğunu daha giriş kapısında anladım. Aşı kartını kontrol etmeden köpeğimizi içeri almadılar. Karşılamaları tek kelime ile muhteşem. Eğitmenler ve diğer görevliler çok ilgili ve sıcakkanlı. A kalite bir yere geldiğime o an emin oldum. Tanışma ve çay kahve faslından sonra tesisi gezmeye başladık.

Köpeklerin bulunduğu yerler bloklara ayrılmış. Her Bloğun kendine ait sokak isimleri var. Sokak isimleri nedir sizce A sokak X sokak mı ? Hayır değil... Rintintin sokak... Hachico sokak. Her köpeğin kendine ait kamera sistemiyle gözlemlenen bir odası var.

 

Köpeklere hizmet verdikleri odaları tek tek gezdim. İlk önce banyo odasından başladım. Küveti anladım okey. Kurutma hizmetine hayran kaldım. Sıcak hava üfleyen kafes yapmışlar.  Mama hazırlanan mutfakları son derece steril.

Turumuza eğitim odalarına doğru devam ettik. Her bir köpeğin aldığı eğitim Branşına göre hazırlanmış odaları var. Gerçek hayatta karşılaşabilecekleri her tür eşyalarla döşenmiş. Örneğin bir uçakta bulunacak her türlü bölümü canlandırmışlar. Eğitim sırasında hiç bir köpeği diğeri ile karşılaştırmıyorlar. Benim ricamı kırmayıp eğitimde olan patlayıcı dedektör köpek ile bir minishow yaptılar. Hayranlıkla izledim. gerçi tüm gezi boyunca hayranlıkla gülümsemekten ağzımı kapatamadım ya neyse. Burada özellikle belirteyim patlayıcılar tamamen imitasyon ve eğitim amacıyla kullanılıyor.

Kapalı alandaki tüm odaları tek tek gezdikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Sıradaki alan açık hava Parkuru. Burada temel eğitimde olan bir köpeğin bize- otur, kalk, yuvarlan, geri geri git, bekle, yakala komutlarıyla 2.minishowumuzu izledik.

3.ve final showunu yapan tatbikîde koruma köpeğimiz oldu. O yerde yuvarlanmaz, geri geri gitmez, onun görevi sadece korumak. Kendisinin yakından resmini çekmek için helak oldum. Kesinlikle pas vermiyor, yaklaşamıyorum hırlıyor, ilgisini bana çekmesi için topunu aldım atlamaya çalışıyor neden aldım diye. Nerden geldi bu cesaret derseniz eğitmeni sıkı sıkı tutuyor. Yoksa nerdeee koruma köpeğine o kadar yaklaşabilmek. 

Flydog K9 Servisinin belirli kriterleri var. Eğitecekleri köpekler branşlarına göre sınava giriyorlar. Yükseklik korkusu var mı, arabadan korkuyor mu, kapalı alan fobisi var mı, zaafları nelerdir gibi. Eğitim sırasında verecekleri cezalar ona göre belirleniyor. Topa zaafı varsa topunu vermemekle cezalandırılıyor mesela. En çok tercih ettikleri cinsler Malinoris, Alman Çoban Köpeği, Labrador Retriever, Doberman, Springer Spaniel cinsleri. Eğittikleri branşlar ise Patlayıcı Dedektör Köpeği, Narkotik Dedektör Köpeği, Arama kurtarma Köpeği, Koruma ve Devriye Köpeği, Konser Festival AVM gibi alanlarda devreye giren Operasyon Köpekleri ve bunun gibi birçok branşlar. Eğitimde kullandıkları malzemelerin hepsi tamamen yapay.

22 dönümlük tesislerinde uzaktan gelenler için küçük bir butik otelleri var. Bence çok iyi düşünülmüş bir ayrıntı, çünkü şehir merkezinden oldukça uzak bir konumda.

Tesisin ortasında suda kurtarma eğitimi vermek için üzerinde nilüferleri bile bulunan yapay bir gölet bulunuyor. Genel hijyenden bahsedecek olursam onlarca köpeğin bulunduğu bir ortamda gezdiğim 2 saat boyunca hiçbir köpek kokusu, dışkı kokusu veya rahatsız edici bir kokuya rastlamadım. Çimenler tertemiz, Beton alanlar sürekli yıkanıyor.

Tesiste aynı zamanda özel veteriner klinikleri var. Emekli olmuş köpekleri ölene dek bakıyorlar ve kendilerine ait köpek mezarlığı bulunuyor. Bu kadar üstün hizmet veren bir tesisin bu kadar az bilinmesine şaşırdım. Tesadüf eseri öğrenmeseydim bende bilemicektim ve bu benim için büyük bir kayıp olacaktı. Köpeklerine değer veren tüm hayvan severlerin bir kere olsun ziyaret etmesini şiddetle öneriyorum. Ben oğluşumu gönül rahatlığı ile 2 ay sonra Flydog K9 Servisine emanet edeceğim. Daha anlatabileceğim birçok ayrıntı var ama gidip kendi gözlerinizle görmenizi tercih ederim.

Kıllı tüylü her türlü patili dosta sonsuz sevgi besleyen biri olarak 2 Saat boyunca sabır ve ilgiyle bütün sorularımı cevaplayan kafamda acaba mı sorusu bırakmayan Sayın Dursun Kaya ve Kurban Ali Bey başta olmak üzere tesisin tüm çalışanlarına sonsuz teşekkür ediyorum. İşlerini görev olarak değil de severek içtenlikle yaptıkları için onları ayrıca kutluyorum.

Flydogs K9 Service ıslak burunlu sevgiler

ElifCe

/resimler/2018-6/27/1115538675119.jpg

 

/resimler/2018-6/27/1114534767290.jpg

 
Etiketler: ISLAK, BURUNLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı