İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yazı Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 23:00
 
14 Şubat, Sevgililer Günü, Valentine Day
Elif Kurtulmuş
 
 

EŞİTLİK İKİLEMİ

 

Bir 14 Şubat sevgililer günü çılgınlığı daha başlıyor. Etrafıma bakıyorumda sosyal medya´da, Tv reklamlarında, AVM´lerde hep kadınlara alınacak hediyelerin reklamları yapılıyor. Erkekler sevgili, eş değil mi peki?

Özel günlerde hep biz kadınlar hediye bekliyoruz. Hani eşitlik? Kadın erkek eşittir diye kendimizi yırtıyoruz. Ama iş hediye alma konusuna gelince eşitlik falan kalmıyor. Diğer yandan gözlemlediklerime göre de ev hayatında da eşitlik yok. Kadında erkekte dışarıda 10 saat çalışıp geliyor. Buraya kadar eşitler ama eve girince eşitlik bitiyor. Erkek kumandayı eline alıp tv karşısına geçiyor yemeğin hazırlanmasını bekliyor. Kadın üstünü başını çıkarıp doğru mutfağa.

Pazarları erkekler için dinlenme günü kadın içinse temizlik ütü yapma günü. İşyerindeki arkadaşlarımdan bazen uykusuz işe gelenler olurdu. Sebebini sorunca da gece bebek uyumadı diş çıkarıyor, ateşi vardı vs. cevapları geliyor. E hani baba? O nerede? O duymaz ki horul horul uyuyor. Burada da eşitlik sınıfta kaldı. Evin temizliği idaresi çocukların bakımı kısacası evliliğin yükünün çoğu kadınlarda olduğu için bence hediyeyi de beklemeye hakları var. --- Ben bunları gözlemlerime dayanakarak, genelleme yaparak yazıyorum. İstisnalar vardır muhakkak.---- Bir de eşine hediye alıp direk eline vermeyi; ki direk verirseler aile reisliğine leke süreceklermiş gibi gidip bulaşıkların arasına koyanlarda var. Kadının en çok zamanını geçirdiği yer olarak iyi seçim! Ya da elinde çiçekle sokaktan geçerken aman komşular görürse kılıbık damgasını yer korkusuyla almaktan vazgeçenlerde var.

Eş olarak birbirlerine sevgilerini değişik hitap şekilleriyle gösterenlere de tanık oldum. Erkek hoş olmayan isimlerle karısına hitap edince müdahale etmek zorunda hissettim kendimi. Ama eşinin cevabı karşısında karışmasaymışım diye de düşündüm. Kadın ´´aa o bana güzel sözler söylerse ben şüphelenirim´´ dedi çünkü. Yani kadınları sadece kendilerini suçlu hissettiklerinde, güzel kelimelerle hitaba alıştırmışlar.

Tanıklık ettiğim bir olayı da burada anlatmadan geçemeyeceğim: Çok sevdiğim bir abimin eşinin doğum günü... Yakınlarında çiçekçi bulamamış ve benden rica etti. Nasılsa buraya geliyorsun güzel bir çiçek al ama bana gizli ver ki senin aldığın anlaşılmasın. Ben de güzel bir çiçek ve güzel bir notla yanına gittim. Koşa koşa geldi. Gizli alacak ya! Dedim: Abi çiçek tamam güzel de bir not yazdım senin adına; heyecanla ne yazdın dedi? "Doğum Günün Kutlu Olsun Karıcığım, Seni Çok Seviyorum!" yazdım dediğim anda yüzü düştü. Noldu diye sormaya kalmadan ´´evyah´´ dedi benim almadığımı anlayacak. Nerden anlayacak ki dedim üzülme. Ben ona karıcığım demem ki dedi; bu sefer ben merak ettim.

Karına ne diyorsun abi dedim. AVRAT derim diye cevap verdi. O anda başka sorum yok hakim bey diyesim geldi!

ElifCe Dipnot: Kadın Erkek eşit değildir. Kadın şahane birşeydir...

 /resimler/2019-2/3/2127326225388.jpg

 
Etiketler: 14, Şubat,, Sevgililer, Günü,, Valentine, Day, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı