Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 15:25
 
Türkiye'yi Dünya'ya Tanıtan Bir Duayen Kayhan Yıldızoğlu
O Türk Sinemasının Duayeni 83 Yaşında ve 197 Film ve Yüzlerce Dizide Yer Aldı.
RÖPORTAJ Haberi
Türkiye'yi Dünya'ya Tanıtan Bir Duayen Kayhan Yıldızoğlu

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, gözlük


Aşk'Sızım filmi için Tekirdağ’dasınız. Öncelikle Tekirdağ’ı nasıl buldunuz?


Benim Türkiye’de film olarak ve tiyatro geçmişi olarak, programları olarak, hayatta gezmediğim yer kalmadı. Bir Tekirdağ’a gelmedim. Onu da bu vesileyle tanıdım. Tekirdağ çok rahat, havadar, şık yani yaşamak istediğim bir bölge. Çok sevdim.
Sinema filmi olarak 196 filmde oynadınız, AşkSızım filmi ile 197 oldu. 
Artık eskisi gibi büyük roller oynayamıyorum. Yaşıma göre rolleri oynuyorum. Bu film setinden özellikle çok memnunum. Çok güzel bir set.  Genç aklı başında, son derece merhametli, efendi insanlar etrafımda o kadar mutlu oldum ki anlatamam size. Bu gece burada kalmayı bile kabul ettim misafir olarak ayrılmak istemedim.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar


Sinema hayatında hedeflediğiniz kariyere ulaştınız mı?


Evet tabi. Halk arasında çok sevilen bir insanım ben. Sokakta elimi öpenler, boynuma sarılanlar, elimdeki yükleri taşıyanlar. 10 kişiden 9 u çevremde etrafımda, 10 metre mesafeyi yarım saatte yürüyorum o yüzden. Burada da öyle. Bu büyük bir mutluluk. Demek ki ben bu sevgiyi hak kazanır bir yaşam sürmüşüm. 

kayhan yıldızoğlu ile ilgili görsel sonucu


Son zamanlarda dizilerinde tutmadığı bir dönem yaşıyoruz. Bunu neye bağlıyorsunuz?


Şekerim. Eskisi gibi yeteneğe bakılmıyor. Ya arkadaşı oluyor, ya ucuza çalışıyor bir takım olumsuz saçma sapan kurallar çıktı ortaya. Bunlar kaliteyi son derece bozdu.  Zaten dizi sanatçı olmak demek değil. Dizi oyuncusu derler. Anthony Hopkins, Meryl Streep, Robert De Niro, Al Pacino, Marlon Brando bunlar dizilerden gelmediler, dizilerde hiç oynamadılar ama dünyanın en büyük oyuncuları. Oyunculuk başka bir şey  Sanatçı olmak başka bir şey. Diziler gazete yazmak gibidir. Bugünkü gazeteyi okursun dünkü gazeteyi okumazsın. Bu sene beğenilen bir dizi sanatçısını bir daha ki seneye kimse tanımaz. O yüzden dizilere ben pek sanat gözünden bakmam. Ama bende oynuyorum, para için oynuyorum. Çok da oynadım dizilerde. Ama ben ona sanatsal gözle bakmıyorum. Elimden geleni de yaparım. Bakmıyorum diye de boş vermem.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

 
AşkSızımfilminde rolünüzü kabul etmenizin en büyük sebebi neydi?


Yönetmeni çok severim (Banu Kaptanoğulları).

kayhan yıldızoğlu ile ilgili görsel sonucu


Geçmişten şimdi ki zamana bakarsak. Bir rolü almak için neye dikkat ederdeniz?


Biz dikkat etmezdik. Bizi seçerlerdi. O zamanlar prodüktörler senin yeteneğini çok iyi bilirlerdi, hangi role yakışırsın bunu çok iyi bilirlerdi. Hiç sıkıntı ve üzüntü çekmeden çalıştık. Hala da çalışıyorum. Kendimi de kanıtlamış durumdayım. 70 senedir bu meslekteyim. Artık ben ne yaparım ne yapmam biliyorlar. Bu piyasa da 87 yaşında tek çalışan benim galiba.

kayhan yıldızoğlu ile ilgili görsel sonucu


Bu 70 yıl içerisinde unutamadığınız bir rolünüz var mı?


Yabancılarla oynadığım rollerin hepsi aklımda. Charles Bronson, Tony Curtis ile oynadım. 5-6 tane yabancı filmde oynadım. Onlar güzel çalışmalardı. Ama burada da mesela Lütfi Akad, Halit Refiğ, Zeki Ökten ile beraber oynadığımız filmler çoktu. Türkan Şoray, Fatma Girik, Ayhan Işık, Yılmaz Güney olsun bunlarla beraber daha adını sayamadığım birçok isimler oldu. Oynamadığım sanatçı ve yönetmen kalmadı diyebilirim.

kayhan yıldızoğlu ile ilgili görsel sonucu


Kariyerinize başladığınızda örnek aldığınız oyuncu var mıydı?


Hayır, herkesin kendi kişiliğine ve kültürüne göre bir yorumlaması var. Birisini örnek aldığınız zaman onu kopyalarsınız. O sahte olur ve inandırıcı olmaz.

kayhan yıldızoğlu ile ilgili görsel sonucu


Öğrencilerinize ilk öğrettiğiniz şey neydi?


Bir defa ciddi olmalarını, işi ciddiye almalarını bu işin çok ciddi bir iş olduğunun bilmelerini. İlk söylediğim söz bu. Ondan sonra özel hayatlarına da dikkat edecekler. Okuyacak kültürünü her gün genişletecek. Mesleğini sevecek. Araştırmalar yapacak. 

Fotoğraf açıklaması yok.

Aşk'sızım Filmi

Ergmedya tarafından çekimlerine cumartesi günü Tekirdağ’da başlanan Seninle Güzel adlı sinema filmi, Tekirdağ’a kurduğu platosuyla Tekirdağ’ın tanıtımında önemli bir turizm elçiliğine de imza atacak. Tekirdağ’a gelen öğrenci grubunun Tekirdağ’da yaşanan aşkın sinemaya aktarıldığı filmde Arda Eroğlu yapımcılığı üstlendiği filmde yönetmenliğini ise genç yaşına rağmen Türkiye’nin usta kadın yönetmenleri arasında yer alan, yazıp yönettiği birçok filmle gündem yaratan Banu Kaptanoğulları üstlenirken,Görüntü Yönetmenliğini ise Cüneyt Kadri Çakar yapıyor. 40’a yakın sinema ve tiyatro dizisinde yer alan genç yetenekler boy gösterdi.

Başrollerini Bülent Çetinaslan ve Merve Altınkaya’nın oynadığı “Seninle Güzel” isimli sinema filminin kadrosunda Seda Kement, Ali Kemal Aydın, Sevda Dalgıç,  Ayhan Işık, Fatih Küçük,  Ata Onur Öztürk, Tolga Öz, Gaye Yılmaz,  Osman Çengel, Arda Eroğlu,  Seda Aktuğlu,  İpek Yükçü,ve Duayen oyuncu Kayhan Yıldızoğlu'da dahil oldu

 

Ropörtaj / Elifçe

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'yi, Dünya'ya, Tanıtan, Bir, Duayen, Kayhan, Yıldızoğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı