" /> ">
Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 22:15
 
Türkiye'nin Yeni Yönetmenlerin'den İskender Bingöl
MAGAZİN Haberi
Türkiye'nin Yeni Yönetmenlerin'den İskender Bingöl

1.Sinema alanında eğitimler almışsınız..

Ilk Malazgirt 1071 Anadolu’nun Anahtarı isimli eseri yazıp destekler almışsınız. Siz bir senaristmisiniz yönetmen mi ? Çünkü Bozkurtlar Yada göktürkler İsimli projeninde senarist ve yönetmenisiniz. Ha kaygısız başı da unutmadım . Dönem filmleri ve komedi dram türü sizin için zor olmuyormu 

Bir 1 kişi ve anıt görseli olabilir 

 

Bu alanda isminin öncüsü olan akademilerden eğitimler aldım. Ana mesleğim aksiyon oyunculuğu iken stunt koordinatörlüğü ve aksiyon yönetmenliğide yaptım. Her şey bunlarla başladı.‘daha önceleri bu alanda belli çalışma ortamlarında bulunmuş olsamda bu yolculuk profesyonel anlamda benim için 2011-2012 yıllarıydı. Senaryo eğitimleri oyunculuk ve kurgu eğitimleri almıştım. Ve kendime şu soruyu sordum. Senaryo yazdırmalımıyım? işte herşey bu soru ile başladı. Yazabilecek ve kendi yazdıklarımı çekebilecekken bu soru bana anlamsız geldi ve kendim yazmaya başladım. 

Bir 2 kişi, sakal, oturan insanlar ve açık hava görseli olabilir

 


Evet Malazgirt 1071 anadolunun anahtarı benim için mega bir projeydi. Çok uzun uğraşlar araştırma süresi revizeler ama gerçekten dünya sineması için eser niteliği taşıyan bu eseri yazdım. Çekim sürecini bilirsiniz ne yazıkki türkiyede bu alanda çokta değer görmüyor eserler kişiler. Evet destekler aldım sponsorlar buldum fakat çalışmaya başladığım inşaatçı kökenli bir yapımcı ve tavırları yüzünden eseride onlara bırakarak ayrıldım. Bir çok yapım şirketinde çalıştım . kaygısız baş konusu ve bozkurtlar içinde şunu söylemeliyim. Benim çocukluğum bir şeyler yazarak tarihi araştırmalar yaparak geçti. Bu yüzden tarihi projeler benim için herşeyin ötesinde bu yüzden İslamiyet öncesi türklerin hayatlarını dünya izleyicisi ile buluşturmak amacı ile göktürkler – bozkurtları yazmaya başladım.bu hususta yapımcımız abimiz babamız gibi gördüğümüz Metin Begen ve Begen Film Yapım şirketi ve emeklerinide göz ardı etmemek gerek . bir amaç uğruna bir araya gelmiş ve inanmış insanların yapamayacağı hiçbir yoktur. İmkansız olan imkan bulur. Bu haseple bu amacımızı dizi olarak tasarlayıp 2021 yılında gündeme koyacağız. 

Bir 4 kişi görseli olabilir

Bir 11 kişi, sakal, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir


Evet kaygısız baş dram komedi türünde alanında bir ilk teşkil eden bir aile filmi. Türk izleyicisine kendisini anlatıyor aslında. Menfaatler uğruna yapılan usulsüzlükler ve insan hakları ihlalini anadoluda dahi olsa hepimizin menfaatlerimiz hususunda kaygısız olduğumuzu anlatan absürt komedi ve dram türünde bir film. Sinemalar açıldığı gibi izleyici ile buluşacak. 

Bir 7 kişi ve yazı görseli olabilir

 


2. Begen Film yapım ne için kuruldu ? Metin Begen kim ? 

Begen film kaliteli filmler ve diziler üretmek amacıyla Metin Begen liderliğinde ve bendeniz İskender Bingöl idaresinde  Enes Güler ve Bekir güller tarafından 2020 yılının başlarında kuruldu. İnşallah amaçlarımız doğrultusunda kaliteli işler yaparak yozlaşmakta olan gençlerimize türk cihan hakimiyeti mefkuresini anlatarak dünya bakışlarında yeni bir anlam getireceğiz. 
Metin Begen yıllarını Çeşitli iş dallarında geçirmiş ülke siyasetine hakim ticaretine hakim birisi olarak tv ve dijital platformlarda karşılaştığı iğrenç algı eşcinsellik çağrışımlarına rakip olarak ahlakı insanlığı konu alan filmler üreten çov sevdiğimiz bizleride evlatları gibi gören baba gibi bir adamdır.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar, oturan insanlar, açık hava ve ağaç görseli olabilir

3.Siz senaristlik döneminizde birbirinden değerli Yönetmenlerle çalışma imkanı buldunuz. Peki bu yönetmenler sizin iç dünyanızı senaryonuzun dinamiklerini sinemalarına dahil edebildiler mi? Hangi yönetmenlerle çalışmak sizin daha kolay ve öğretici oldu?

Aslında hiçbir yönetmen bana bir şey katmadı . çünkü yönetmenlik adan zye tasarlayarak kurgu halinide planlayarak işi çekerek hazır etmektir. Ben bunu doğru kabul ediyorum. Bu benim doğrum. Tabiki yönetmenler değerlidir ama ticari kaygıları var herkesin. Benim ticari kaygılarım yok. Benim rızkım Yüce yaradandandır. Bu yüzden ticari kaygılar gütmeden işimi maddi olanaklar dahilinde en iyi şekilde yaparım. Senaristlik olsun yönetmenlik olsun.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

 


4.Sadece senaristlik yaptığınız dönemde belirli tema üzerinde ısmarlama senaryolar mı yazdınız. Yoksa yazdığınız senaryolara yönetmen ve yapımcı arayarak mı devam ettiniz? Dönemin piyasa koşulları sizce senaryo yazma şeklinizi etkiledi mi?

Ben ısmarla bir iki senaryo yazdım fakat yapımcı hiç aramadım. Çünkü kendim idari ve uygulayıcı yapımcılıklarda yaptım.  Piyasa koşulları tabiki etkiliyor fakat keyifle yaptığınız işe odaklandığınızda çok fazla bir etkisi olmuyor.

Bir 9 kişi, sakal, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

 

5. Kaygısız Baş isimli filminizi neden yönetmediniz ? 

Kaygısız baş isimli projede idari yapımcı olarakta görev almam gerekti .  fakat isim zikretmeden şunları söylemekte fayda var yönetmen adı altında işe aldığımız insanı yönettim diyebilirim. Bu dolaylı olarak filmi benim yönettiğim anlamına geliyor ? 

6.Türk sinemasının örnek aldığınız kısımları varmı ?

Şimdi listesini yapmak istesem liste tamamen boş bir kağıt olacaktır. Ben örnek almaya değil örnek olmak için buradayım. Ve algı savaşlarının bir cengaveri de diyebilirsiniz bana.

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve su kütlesi görseli olabilir

 


7. Turkiye 'de gişe sineması son 10 yıldır seri kaba komedi ve korku sineması üzerinden ilerliyor. Ve en kaliteli yapımlarda bile senaryo kalitesi belirli bir seviyenin altında. Seyircinin daha üst bir anlatımı anlamayacağımı düşünülüyor. Sinemanın amacı görselliğin yanında seyirciye düş oyunları oynatmak sorular sordurmak değil mi? Seyircinin bu noktada küçümsendiğini düşünüyor musunuz?

Küçümsemek yanlış bir tabir olur. Ama Türkiye'de bugünün ticari sineması, geçmişin Yeşilçam'ı gibi, (hatta ondan daha fazla) yeniliklere ve risklere kapalı bir sinema. Televizyon tiryakisi seyirciye, televizyon çıkışlı isimlerle, televizyon üslubunda, dizi görünümlü filmler sunuluyor. Ticari sinemamızda sadece ticaretten öte niyetleri ve sözü olan film yok değil, ama çok az. 

Bir 2 kişi ve sakal görseli olabilir

 

8. Aslında bu küçümseme eğiliminin başka bir boyutu da festival filmleri yapan yönetmenlerde de yok mu? Onlar da benim filmimi herkes anlayamaz diyerek aynı şeyi yapmıyorlar mı? Bir orta yol yok mu sizce seyirciyi önemseyen ama senaryo kalitesini de belirli seviyede tutan filmler çekilmez mi? Var mı sizce örnekleri?

Gözlemlediğim kadarıyla sinema, örneğin Amerika'da da, büyük gişe filmleriyle çok para kazanmayı hedefleyen, algısı kısıtlı, ergen kafalı bir seyirci için yapılıyor artık. 

Bir 4 kişi, sakal, oturan insanlar ve iç mekan görseli olabilir

 

 

9. Sizce başarılı bir senarist kuşak gelecek mi? Ve yalnızmı yazıyorsunuz yoksa ekibiniz varmı ?

Senaryo ekibim tabiki var fakat ekip ile beynimin uyuşması yıllar lacaktır. Kendi ekibim içerisinde yıllardır çalıştığım tek isim Bekir Güller ve uyuşacağını düşündüğüm isim ise yakup ferman yıldırım. Ekibimiz bu kadar değil asiye ve birsen hanımlarda var tabi fakat onlarda çok başarılı olacaklar fakat dediğim gibi aynı kafayı aynı düşünceyi yakalamak imkansızlaşabiliyor.

Bir 1 kişi, sakal ve açık hava görseli olabilir

www.instagram.com/begenfilm

https://www.instagram.com/iskenderhann/

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, Yeni, Yönetmenlerin'den, İskender, Bingöl,
Yorumlar
Haber Yazılımı