Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 23:47
 
Turgut Bey nasıl ölücek,Diziden ayrılıcak mı?
DİZİLER Haberi
Turgut Bey nasıl ölücek,Diziden ayrılıcak mı?

TURGUT ALP KİMDİR, TARİHTE NASIL ÖLDÜ?
Diriliş Ertuğrul dizisinin Turgut Alp'i geride bırakılan birçok bölümde ölümlerden dönerken, en son Aslıhan Hatun ile düğün gecesi zehirlenmesi seyircileri meraka düşürmüştü. Turgut Alp, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey'in gaza faaliyetlerinde en yakın silah arkadaşlarından biridir. Osman Bey tarafından İnegöl'ün fethiyle görevlendirilmiş daha sonra Orhan bey döneminde Atranos'un (Orhaneli) fethine katılmıştır..

 

BİZANS KAYNAKLARINDA DA ADI ANILMAKTADIR
Kaynaklarda anlatılan Turgut Alp, Osmanlı kuruluş döneminde askeri anlamda faal olarak gaza ideolojisine katkıda bulunan bir alp olmuştur. Hayatına dair çok az bilgi bulunmaktadır. Onun tarihî bir şahsiyet olmayıp halk rivayetlerinde ortaya çıkan efsanevî bir kişi olduğu da ileri sürülmektedir. Bununla birlikte ilk Osmanlı kronikleri yanında bazı Bizans kaynaklarında çeşitli askerî faaliyetleri dolayısıyla adı anılmaktadır. İsmindeki Alp kelimesi bir unvandır ve muhtemelen onun veya babasının Selçuklu Devleti'nin hizmetinde dirlik sahibi olduğuna işaret etmektedir.

OSMAN BEY'E EN İYİ HİZMET EDEN ASKERLERDEN BİRİYDİ
Tarihte Turgut Alp'in nasıl öldüğü hakkında pek bilgi yer almasa da 14. yüzyılın başlarında hayatını kaybettiği, ve yaşamı boyunca Osman Bey'e en iyi hizmet eden askerlerden biri olduğu bilinmektedir.

.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turgut, Bey, nasıl, ölücek,Diziden, ayrılıcak, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı