Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 14:47
 
Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna flaş yanıt
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, merakla beklenen sokağa çıkma yasağı kararı alınıp alınmayacağına ilişkin bir açıklamada bulundu.
GÜNDEM Haberi
Soylu'dan sokağa çıkma yasağı sorusuna flaş yanıt

Soylu, "Vatandaş kendi olağanüstü halini ilan ederse daha üst bir tedbir almaya şimdilik gerek olmayabilir. Ama süreç hızlı yayılışı farklı bir noktaya giderse farklı tedbirler alınması gerekebilir" dedi.

Şehirler arası yolcu otobüslerinde yolcu sayısının yüzde 83 düştüğünü söyleyen Soylu, "Şehir içi trafik yoğunluğunda 15 büyükşehirde düşüş yüzde 65" bilgisini paylaştı.

Soylu'nun açıklamaları şöyle:

 

 

 

"65 yaş üstü için çok önemli kararlar aldık. Sağlık için çok önemli tedbirler aldık. Bu tedbirler yine bu konularla ilgili tedbir almaya devam ediyor."

"Bu karar içinde yaşlılarımızın mağduriyetlerini nasıl giderebiliriz diye toplantılar yaptık. Umreden ve yurt dışından yayıldı bu virüs. 65 yaş üstü bu konuda risk bir grup. Allah korusun bu virüsün onları daha çok etkileyeceği bir risk gurubudur. Alınan kararlar milletimizin açısından olumlu görüldü. Bu konuyu istismar etmek isteyenler var. 1748 hesap tespit ettik. Bunların çoğu terör örgütlerine ait hesaplar. Bunlar FETÖ, PKK, DHKPC gibi hesaplar."

"Şu ana kadar yaşlılardan toplam 239 bin çağrı aldık."

"211 bin 326 iş yeri yayınladığımız genelgeler sonucunda kapanmış durumda. Bunların kapalı olup olmadığını takip ediyoruz."

"Şehirler arası yolcu trafiğinde yüzde 83 düşüş oldu. 15 büyükşehirde ortalama yüzde 65 oranında trafik yoğunluğunda düşme oldu. Toplu taşıma araçlarında 15 büyükşehir bazında yüzde 65'in üzerinde bir düşüş var. Bazı illerde yüzde 70 bazı illerde yüzde 80 düşüş var."

"Salgının yaygınlaşması ve ortaya koyacağı süreci hep birlikte izliyoruz. Almamız gereken tedbirler var. atacağımız adımlar var. vatandaşlarımız kendi OHAL'ini ilan ederse bu konuda daha üst bir tedbir almaya şimdilik belki de gerek olmayabilir. Ama süreç hızlı yayışı farklı bir noktaya giderse farklı tedbirler alınması gerekebilir."

"66 üründeki fahiş fiyatla ilgili hem Ticaret Bakanlığı'na hem de savcılıklara suç duyurusunda bulunduk. Çalışmalarımız süratle devam ediyor. Niteliksiz ürün yapan, fahiş fiyat ortaya koyan, karaborsacılık yapmaya çalışan kim varsa vatandaşımız bilsin ki tepesindeyiz. Ne olur bizi uyarsınlar. Karaborsacılık yapan, fahiş fiyat uygulayan kim varsa hakkından geliriz."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soylu'dan, sokağa, çıkma, yasağı, sorusuna, flaş, yanıt,
Yorumlar
Haber Yazılımı