Haber Detayı
29 Aralık 2019 - Pazar 14:46
 
Lolita filminin yıldızı Sue Lyon hayatını kaybetti
Ünlü yönetmen Stanley Kubrick'in yönettiği film Lolita'yla tanınan Amerikalı aktris Sue Lyon, 73 yaşında hayatını kaybetti.
DÜNYA Haberi
Lolita filminin yıldızı Sue Lyon hayatını kaybetti

Usta yönetmen 'in, Vladimir Nabokov'un romanından uyarladığı Lolita filmi ile adını Hollywood'un altın sayfasına ismini yazdıran ünlü oyuncu , 73 yaşında hayata veda etti. Lyon'un 26 Aralık'ta son nefesini verdiği öğrenildi.

BİR SÜREDİR SAĞLIK SORUNLARIYLA MÜCADELE EDİYORDU

Eğlence sektörüne 13 yaşında bir model olarak katılan sonrasında 14 yaşındayken rol aldığı, Stanley Kubrick'in, Vladimir Nabokov'un romanından uyarladığı Lolita filmiyle ünlenen Sue Lyon'un bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu.

800 OYUNCU ARASINDAN SEÇİLDİ

1959 yılında çocuk oyuncu olarak başladığı kariyerini 1980 yılına dek sürdüren oyuncu, büyük çıkışı 1962 tarihli Lolita adlı filmle yaptı. Lyon, bu filmde canlandırdığı Dolores Haze karakteriyle adını dünyaya duyurdu. Sue Lyon, Lolita filmi için 800 genç oyuncu arasından seçildi. Ayrıca Lyon, Lolita filmi ile Altın Küre'nin de sahibi oldu.

1980'DE SİNEMA KARİYERİNİ NOKTALADI

John Ford'un 7 Women ve John Huston'ın The Night of the Iguana filmlerinde de rol aldı. 1980'de rol aldığı Alligator filmiyle sinema kariyerini noktaladı.

KARİYERİNE GÖLGE DÜŞÜREN EVLİLİK

Hayatı boyunca dört evlilik yapan Lyon, Hampton Fancher, Roland Harrison, Cotton Adamson ve Edward Weathers ile evlendi. Ünlü oyuncunun düğünlerinde bir cinayet işlediği ortaya çıkan Adamson ile evliliği, kariyerine gölge düşürdüğü iddiaları ise uzun süre konuşulmuştu.

 

 
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Lolita, filminin, yıldızı, Sue, Lyon, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı