Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:02
 
Gökhan Alkan Zengin ve Yoksul'u Anlattı
RÖPORTAJ Haberi
Gökhan Alkan Zengin ve Yoksul'u Anlattı

Atv de yayınlanmaya başlayan 'Zengin ve Yoksul' adlı dizide 'Karan'ı canlandıran Gökhan Alkan, GÜNAYDIN'a konuştu. Alkan, dizide Damla Colbay'ın canlandırdığı 'Aysel' karakterine aşık olan 'Karan'ı ve 'Zengin ve Yoksul'u anlattı...

 Bu dizide niye rol almak istediniz?
Karakterlerin, bastırılmış arzularının bilinç dışına çıkma eğilimi, zengin bir hikayenin sinyalini verdi. Senaryoda ve genel hikayede bu olay örgüsünü görmek, böylesine ince işlenmiş gerçek karakterlerle karşılaşmak bizleri heyecanlandırdı. Yapımcımız Mehmet Yiğit Alp işine önem veren, samimi ve saygıdeğer biri; ona güvendim. Senaristlerimiz Yelda Eroğlu ve Hatice Meryem'in özgün yazı dili ve karakterlerin empati kurabileceğimiz kadar gerçek olması heyecan verici. Yönetmenimiz Deniz Yorulmazer'in enerjisi, tutkusu ve bakış açısı da ortak paydada buluşmamızı sağladı. Birbirinden değerli oyunculardan oluşan bir kadronun parçası olmaktan çok mutluyum.'KARAN' GERÇEKÇİ BİR KARAKTER

 'Karan' karakteri özelinde size cazip gelen şey ne oldu?
Zekası, üslup sahibi oluşu, netliği ve kendini anlatma yöntemi hoşuma gitti. 'Karan'ın içinde yaşadığı gelgitleri yaşayıp seyirciye de yaşatabilme imkanı, karakteri cazip kılan en önemli nokta oldu.

 'Karan' nasıl biri?
'Karan', herkes gibi yaraları ve zayıflıkları olan gerçek bir insan. Yaşadıkları, onu gideceği yönden alıp başka bir yere sürüklemiş. Hepimiz gibi 'Karan'ın da içinden geçirdikleriyle yaptıkları zaman zaman çatışıyor. Seyircinin hayal dünyasına zarar vermemek adına, gizem unsurunu korumaktan yanayım. Oyunculuğun göstermek değil, gizlemek olduğuna inananlardanım. O yüzden bırakacağız seyircimiz anlayacak ve 'Karan'ın gizemli yanını birlikte keşfedeceğiz.

 Karakterin motivasyonu nedir?
'İntikam geç kalmış bir nefsi müdafaadır.' 'Karan', bu söylemden yola çıkarak içgüdüsüyle değil zekası ve sükunetiyle tadını çıkararak nefsi müdafaa yapacak.

 İntikam duygusuyla aşkı arasında kalan bir adamı oynuyorsunuz. Siz aşkı nasıl tarif ediyorsunuz?
Bukowski'nin "Aşk, gerçekliğin ilk ışıklarında yok olacak bir sistir" sözü 'Karan'ın durumunu çok net açıklıyor.İnsanlığın varoluşundan beri tarif edilememiş aşk kavramı ile ilgili ahkam kesmeyeceğim. Ama aşkın güzel, tutkulu ve hastalıklı bir duygu olduğunu düşünüyorum. Fütursuzca isteme hali. Aklın egemen olduğu aşkın savunucusuyum. Aşkı akılla kontrol edip sadece hislere bırakmamamız gerektiği kanısındayım.ŞİİR OKUMAYI SEVERİM

 'Karan'ın inandığı ya da yaptığı aşk tarifiyle Gökhan Alkan'ın inandığı aşk tarifi örtüşüyor mu?
Aşkın, tarifsiz bir kavram olduğundan ve zaman, plan, program dinlemediğinden yola çıkarsak örtüşüyor diyebiliriz.

 'Aysel' ve 'Karan', ekranların yeni ikilisi olacağa benziyor.
'Aysel' ve Karan'ı Amerikalı kanun kaçakları 'Bonnie' ve 'Clyde' çiftine benzetiyorum; tutkuları ve arzuları güçlü. Yolculuklarının belirsizliği beni heyecanlandırıyor.

 Fragmanlarda 'Karan', aşık olduğu 'Aysel'e neden "Git" diyor?
Herkesin derdini anlatma yöntemi başkadır. 'Karan', derdini ve kendini şiirle anlatan biri. İnsan en çok, en sevdiğini, en yakınındakini üzebiliyor. 'Karan', 'Aysel'i üzmemek için kendinden korumak istiyor ve ikaz ediyor... 'Aysel'i kendi karanlığına sürüklemekten korkuyor.

 Sizin şiirle aranız nasıl?
Şiir okumayı da, bir şeyler karalamayı da çok seviyorum. Kelimelerle aramı iyi tutmaya, Türkçemizi düzgün kullanmaya özen gösteriyorum. Kelimelerimin kifayetsiz kaldığı zamanlarda, şairlerden, yazarlardan alıntı yapmak; onların duygu ve düşünceleriyle harmanlanmış söylemlerini aktarmak hoşuma gidiyor.

 Dizinin fragmanlarının altına yapılan onlarca yorumun çoğu sizinle ilgili...
Beni karşılık beklemeden destekleyen her yüreğin sevgilerine ve emeklerine şükrediyorum.

ZAYIF İNTİKAM ALIR, GÜÇLÜ AFFEDER

 İntikam ve aşk ikileminde kalsanız tercihiniz ne yönde olur? 
Her ikisi de yoğun ve iliklere kadar hissedilen duygular. Aşık olacağın kişiyi seçemezken, intikam duygusu canın yandığında devreye giriyor. Yani intikam bir seçim oluyor. Ben zayıf insanların intikam alacağına, güçlülerin affedeceğine ve zekilerin umursamayacağına inanlardanım. Bir saniye sonramızın garantisi olmadığı için tercihim hakkında büyük konuşmam. İnsan olmaya çalışan biri olarak kalplerimizinintikam ateşi yerine aşk ile yanmasını arzularım.

TADINDA BİR ROMANTİĞİM

 Karakter tanıtımında 'Ciddi ve ağırbaşlı görüntüsünün altında eğlenceli, esprilibir yanı vardır' diye yazıyor. Siz de öyle biri misiniz? 
Etrafımdaki kişilere saygı çerçevesinde yaklaşmaya çalışan biriyim. Birbirimizi sevmekzorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız. Gökhan da, 'Karan' gibi dışı siyah, içimavilerden. 

 Romantik biri misiniz? 
Tadında bir romantiğim. Ne çok romantik olup hem kendimi, hem karşımdakini sıkarım, ne de "Hiç romantik değilim" deyip ahkam kesip içimden gelen duygulara engel olurum

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gökhan, Alkan, Zengin, ve, Yoksul'u, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı