Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 23:49
 
Ev Yapımı Muhteşem Bir Oyun
GÜNDEM Haberi
Ev Yapımı Muhteşem Bir Oyun

Mask-Kara Tiyatrosu ‘Ev Yapımı ?’ adlı oyunla Dünya Prömiyerini 28 Eylül de  Şişli Belediyesinin ev sahipliğinde  Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezinde gerçekleştirmişti.
Mask-Kara Tiyatrosu  Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu yaptığı açıklama da Şunları söyledi “Ev Yapımı ? ‘ adlı oyunumuz, Kadınların tüm çaresizliğine karşın,yinede çareyi kendinde buluşunu, çıkış yolunun her zaman var olabileceğini bize gösteren bir eylemlilik halidir.


 Oyunun Yazarı, Şenay Tanrıvermiş, hüzünle mutluluğu yan yana getirmiş ve bir o kadar da eğlenceli karakterler yaratmış. Bu oyunda düşünürken de kahkahaların sizi alıp götürdüğünü fark edeceksiniz. Çok gülüp çok eğleneceksiniz. Tabii bir o kadar da hüzünleneceksiniz. Oyunumuzun varlık  biçimi sizi başka diyarlara alıp götürecek. 

Tiyatroseverlerin ilk oyunda yoğun ilgi gösterdiği “Ev Yapımı” adlı oyun, bu sezon çok konuşulacak oyunlardan olmaya devam edecek..Çok hassas ve önemli bir konuyu sahneye taşıyorlar. Burada kadının bakış açısını ve kadın yaratıcılığını görüyoruz.

Tek perdelik oyun ilk bakışta şen şakrak, kendi zevkine düşkün kadınların günlük yaşantısı gibi başlıyor. Müzikli, eğlenceli geçen oyun o şamatanın içinden bir anda vicdanlara sesleniyor. Kadın zekâsı ve yaratıcılığı ile sahneye toplumsal sorunlar geliyor ve seyirci bu sorunlarla yüzleşiyor. Konunun işlenişi, sahnelenişi ile dikkat çekici bir oyun.

OYUNUN KONUSU

“Ev Yapımı?” adlı oyun, kadınların  tüm çaresizliğine karşın, yine de çareyi kendinde buluşunu, çıkış yolunun her zaman var olabileceğini bize gösteren bir eylemlilik hali olarak  karşımıza çıkmaktadır.

Üç rezidans kadını; acılı anneler ve kadın cinayetleri için yaşadıkları isyanı protesto etmeye karar verirler ve bu amaçlarını gerçekleştirmek üzere ev tarzı bir eylem yapmak üzere toplanırlar.  Korku, panik ve acı halleri eğlenceli başlayan, gerçekle yüzleştikleri an acıya dönüşen günümüz insanının trajedisini anlatır.

 

‘Ev Yapımı Eylem’  Tiyatro Oyunun Kadrosu

Yazan                                                           : Şenay Tanrıvermiş

Yöneten                                                        : Hülya Karakaş

Oyuncular                                                       : Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu, Hülya Karakaş, Ayşenur Nuhoğlu, Mert İşcan

Müzik                                                               : “Çok Derdim Var Çok” Söz ve Müzik: İlyas Keçeci

“El Dediğin” Söz: Hülya Karakaş, Müzik: Kaan Nuhoğlu

Yönetmen Yardımcıları                               : Eylül Başoğlu , Rojda Karakuş

Hareket Düzeni Danışmanı                         : Ziver Armağan Açıl               :

Sahne ve Kostüm Tasarım Danışmanı       : Filiz Tarlabaşı

Efekt Tasarım                                                 : Nesin Coşkuner

Yapım: Mask-Kara Tiyatrosu-   Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

www.maskkara.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ev, Yapımı, Muhteşem, Bir, Oyun,
Yorumlar
Haber Yazılımı