Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 20:28
 
Elif Dizisinin başarılı oyuncusu Fatih Ayhan özel ropörtaj
RÖPORTAJ Haberi
Elif Dizisinin başarılı oyuncusu Fatih Ayhan özel ropörtaj

Fatih Ayhan’ı kısaca tanıyalım ?

 

1 mart 1984 yılında istanbul beykoz da doğdum 9 yaşında başladığım tiyatro maceramı 20 yıldır aynı heyecan ve özveri ile devam ettirmekteyim. Bir çok belediyenin genel sanat yönetmenliğini yaptım ve Türkiye genelinde turnelerde bulundum yazıp yönettiğim oyunlarımın dışında tiyatro eğitmenliği serüvenime de hala devam etmekteyim. Televizyon ve dizi projelerimin yanında resim ve müzik alanında da çalışmalar yürütmekteyim. 1 tane resim sergimin yanında karikatür çalışmalarım da oldu, uluslar arası bir yarışmadan da karikatür ödülü aldım. Heykel seramik alanında atölye çalışmalarında bulundum. Evli ve bir erekek evalada sahibim. 

fatih ayhan ile ilgili görsel sonucu

 

Oyunculuğa nasıl başladınız?

 

Annemin ısrarı ve isteği üzerine bir belediye kursuna 9 yaşında kayıt olmamla başladı tiyatro ile tanışmam. Burada 5 yıl eğitim aldıktan sonra aynı kurumun oyuncusu olarak profesyonel yaşama atıldım. Tiyatro eğitimlerini bitirdikten sonra,usta öğreticilik ve eğitmenlik gibi belgerimi alıp çalışmalarıma devam ettim. Sonrasında bir çok belediye ve özel tiyatro da oyunlarda bulundum. Hala profesyonel meslek yaşamıma devam etmekteyim. 

 

Fatih Ayhanı izleyici nasıl tanıdı?

 

2004 yılında Beren Saat ve Engin Akyürek gibi oyuncularında bulunduğu bir yarışma programına katılmam ile televizyon dünyasına giriş yaptım. Yarışma sonrası kördüğüm isimli bir dizinin başrol oyunculuğunu üstlendim. Sinema filmleri ve televizyon dizileri ile kariyerime devam ettim. 

 

 

Elif dizisinde oynuyorsunuz karakterinizden söz edermisin?

 

Mahir karakteri annesi ile birlikte haktanır ailesi ile yıllardır görüşmeyen fakat bu ailenin mirasına ortak oldukları için hakları olanı almak için geri dönüş yapan vijdanlı annesine bağlı samimi bir adamdır. Akrabalarına haksızlık yapmamak adına annesi vijdanı ve sevdiği kadın arasında kalan Mahir hikayenin merkezinde bir çok karakterle yakın ilişki içindedir. İyi eğitim almış üst düzey bir cv ye sahip Mahir mütevazı ve sevgi dolu bir karakterdir. 

 

Elif dizisndeki rolünüzle benze yönleriniz varmıdır?

 

Aslında benzeştiğimiz yönlerim var mahir karakteri ile. Duygusal samimi ve vijdanlı oluşu sevgi dolu ve adaletli yaklaşımlarını kendime benzetiyorum. Çoğu sahnede rahat oynamamda bu benzerliklerin çok etkisi var. Karakterle kurduğum bağ izleyici tarafında doğal ve samimi bulunuyor ki , gelen yorumlar ve genel kanı Mahir’in çok sevildiğine ve dizide öne çıkan karakterlerden biri olduğuna işaret ediyor. Bu durum da bir oyuncu için mutluluk sebebidir. Beni motive eden ve mesleğime doğru yönde azimle yaklaşmama sebep oluyor. Ne mutlu bana. 

fatih ayhan ile ilgili görsel sonucu

 

Fatih Ayhan kendisine gelen rolleri yapımcıya göremi yoksa yönetmene göremi değerlendirir?

 

Aslında bu durum değişkendir. Hangi yapım şirketi veya yönetmen diye bakmıyorum projeye. Hikayesi ve karakterin derinliği beni ilgilendiriyor. Yapabileceklerim ve içimde bir heyecan oluşturuyor mu buna bakarım önce. Yapım şirketi işin maddi kısmıdır ki bu en kolay halledilecek taraftır benim için. Sevdiğiniz bir projenin içinde olmak paradan daha önemlidir bana göre. Yönetmen tarafı beraber bir dünya oluşturabileceğiniz önemli bir yöndür. Anlaşmak ve aynı çizgide yürüyebilmek benim için çok değerli. Bu güne kadar çok şanslı bir oyuncuyum ki harikulade yönetmenlerle çalışma fırsatı buldum. Her biri bana çok katkıda bulundu öğrendim ve öğreniyorum. Her proje yeni bir heyecan deneyim ve mesleki olgunlağa giden bir yol benim için. İçinde huzular çalaşıcağım güzel projelerin devamına diyelim. 

 

Fatih Ayhan Tiyatromu Sinema mı yoksa Diziyimi tercih eder?

 

Öncelikle nefes aldığım ve gözlerimi açtığım ilk yer tiyatro sahnesi benim için. Bu gerçek ömrümün sonuna kadar değişmeyecek. Mesleki lokomotifim tiyatro sahnesidir. Sinema içinde bulunmaktan çok keyif aldığım özenle çalıştığım ve kalıcı işler bıraktığım enerji kaynağım. Diziler beni besleyen diri tutan bu trenin en güzel ve rahat vagonu benim için. 

fatih ayhan ile ilgili görsel sonucu

 

Fatih Ayhan’ın örnek aldığı oyuncu varmııdr varsa kimlerdir?

 

Örenk almaktan çok beğendiğim ve saygı duyduğum çok isim var. İşini dikkat ve disiplin ile yapan her oyuncuya saygı duyuyor çalıştığım bir çok oyuncudan başka şeyler öğreniyor veya öğretiyorum. Deneyim ve tecrübeleri paylaşmak bizleri büyütüyor ve başarıya götürüyor bence. Buna çok dikkat ediyorum. Eden oyuncularla da dostluklarım devam ediyor zaten. 

 

Fatih Ayhan’ın keşke bu rolü ben oynasaydım dediği roller varmı varsa nelerdir?

 

Tiyatro sahnesinde çok karaktere hayat verdim, hayalini kurduğum rolleri oynadım ve oynamaya devam edeceğim. Keşke bu rolü oynasaydım demedim oynayana hayranlık ben oynasaydım nasıl yorumlardım diye yaklaştım. Her oyuncunun rengi ve yorumu farklıdır. 

 

Son günlerde dizilerin tutmadığı zaman yaşıyoruz bunu neye bağlıyorsun?

 

Raiting ve reklam gelirlerinin değişkenliği bütçesel farklılıklar, proje tasarımı veya cast çalışmalarında ki durumların farklılıkları bunu etkileyen temel gerçekler bence. 

Ä°lgili resim

 

Fatih Ayhan’ın hayalindedi oyunculuk nasıldır?

 

Bir karaktere tüm benliğini vererek hazırlanmak ki , bunu tek kişilik oyunum olan DELİ Mİ NE de gerçekleştirdim. 3 ay boyunca yoğun bir metin çalışması ve gözlem ile uygulamalarla hazırlandığım oyunum 1 saat 40 dakikalık bir duygu değişkenliği ve tramvalar içeren sorgulayıcı ve eğlenceli anlardan oluşan bir performans. Bir şizofrenin iç dünyasını anlattığımız oyunda yoğun bir konsantrasyon ve fiziksel çaba sarfediyorum. Oyun sırasında içinde bulunduğum dekorun ve durumun gerçekliğine çok kapıldığım ve etkisinden oyun sonrasında çıkmakta zorlandığım anlar yaşıyorum. İşte bu kendimi en mutlu hissettiğim ve yaşamak istediğim duygu. 

fatih ayhan ile ilgili görsel sonucu

 

 Oyunculuk yeteneğinizin dışında Taklit yeteneğiniz var Kimleri taklit edersin ?

 

Burnumla zurna çalmaktan tutunda ses sanatçıları ve tanınmış isimlere kadar çok var. Bu aslında sesimle eğlendiğim bir alan benim için. Kendimi eğlendirirken başlarını da güldürmek harika bir paylaşım benim için. Bunu ilerletip bu yönde işler yapmayı hiç düşünmedim ama bu yetiyi mesleğimde kullandığım çok anlar oldu. Avantajlı bir durum benim için. Şive ve tiplemeler yapıyor yöresel aksanlara çok hakim olduğum için ses rengimi değiştiriyor bu durumun keyfini çıkarıyorum. 

 

Fatih Ayhan’ın hobileri varmıdır varsa nelerdir?

 

Otomobil ve motor sporları başlıca ilgi alanım aslında. Resim karikatür heykel seramik müzik hobilerimin arasında. Doğal yaşam ve ailem ile vakit geçirmek en keyif aldığım anlar. 

 

Eklemek isteiğiniz varmıdır ?

 

Bana kalbiniz kadar bu güzel sayfayı ayırdığınız için teşekkürler :)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Elif, Dizisinin, başarılı, oyuncusu, Fatih, Ayhan, özel, ropörtaj,
Yorumlar
Haber Yazılımı