Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 23:17
 
El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?
El ve ayaklarınız sürekli üşüyor mu? El ve ayak üşümelerine karşı neler yapabileceğiniz hakkında bilgileri bu içeriğimizde sizin için bir araya getirdik. İşte el ve ayak üşümelerinin çözüm yolları.
SAĞLIK Haberi
El ve Ayak Üşümesine Ne İyi Gelir?

Çok sık hasta oluyor, el ve ayaklarınız devamlı üşüyor mu? Bunun sebebi kan dolaşımı bozukluğu olabilir. Gerekli tedbirler alınmadığı zaman kan dolaşımı bozukluğu çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Kan dolaşımı bozukluğuna sebep olan temel etkenler arasında sigara içmekegzersiz yapmamakdiyabetkan pıhtılaşması ve yaşlılık vardır. Bazı durumlarda ise durum genetik yapıdan kaynaklı olabiliyor.

usumek.gif


Ayak Üşümesi Neden Olur?

  1. Metabolizması zayıf olan kişilerde kalp vücuda yeterli miktarda kan pompaladığında ayaklara kan gitmez bu da üşümeye neden olur. Bu durum genelde düzensiz beslenen ve masa başında çalışanlarlarda görülür.
  2. Kandaki beyaz hücreler azalınca anemi rahatsızlığı ortaya çıkar. Bu hastalığın en yaygın belirtisi ise ayak üşümesidir.
  3.  Tiriod bezleri yeterli miktarda hormon üretmediklerinde metabolizma bozulur. Bu da ayal üşümesinin yaşanmasına sebep olur.
  4. Beynin hasar alması ile sinir hücreleri yeterli miktarda görevlerini yapamaz. Bu yüzden ayaklara kadar giden sinirlerdeki hücrelerin hasar alma olasılığı arttığından ayak üşümesi yaşanır. Özellikle stres ve depresyon esnasında bu durum yaşanır.

Peki ne yapılabilir? Bu üşüme ve sık hasta olma nasıl önlenebilir?

1. Bol Su İçin

Yapılan araştırmalarda günde 8 bardak su içmenin kan dolaşımı bozukluğunu önlediği anlaşıldı. Yeterli miktarda su içmek ayrıca gerekli besinlerin organlarımıza ve hücrelere taşınmasında önemli bir rol alıyor. Bunun haricinde soğuk suyla kısa süreli duş almayı da denemelisiniz. Soğuk suyla duş almak kan dolaşımını hızlandırıyor.

bol-su-icin.jpg


2. Zencefil İyi Gelir

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak zencefil tüketmenin kalp ve damar hastalıkları ile kanda oluşabilecek pıhtılaşmayı engellediği görüldü. Zencefilde bulunan gingerol ve zingerone isimli maddeler vücut sıcaklığını artırıyor ve bu da kan akışının hızlanmasını sağlıyor.

zencefil-004.Jpeg


3. Sarımsak Tüketin

Sarımsağın sağlık için çok yararlı olduğuna hem fikiriz. Sarımsakta bulunan maddeler kalp rahatsızlıklarını, damar sertliğini ve kan dolaşımı bozukluğunu önlüyor.

sarimsak-026.jpg


4. At Kestanesi

At kestanesinde bulunan aescin bileşeni, iltihaplanmayı, kan dolaşımı bozukluğunu ve varisi engelleyerek kılcal damarları güçlendiriyor.

at-kestanesi.jpg


5. Acı Biber

Özellikle Arnavut biberinde olmak üzere tüm acı biberlerde bulunan kapsaisin maddesinin yapılan araştırmalarla damarları güçlendirdiği ve kalbi koruduğu anlaşıldı. Ayrıca yine bu madde kan dolaşımı bozukluğuna karşı öneriliyor.

aci-biber-003.jpg


6. Balık Yağı

Balık yağı omega-3 yağ asitleri açısından çok zengindir. Maryland Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada balık yağının damarlardaki yağlanmayı engellediği ve kolesterolü dengelediği görüldü. El ve ayakları üşüyen kişiler, sürekli hasta olan kişiler, sarımsak, zencefil ve acı biber tüketmeye başlamasının ardından el ve ayaklarının eskisi gibi üşümediğini söylüyorlar.

balik-yagi.Jpeg

Kaynak: Editör:
Etiketler: El, ve, Ayak, Üşümesine, Ne, İyi, Gelir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı