" /> ">
Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 18:52
 
Ali Turaç - Adanalıyık Allah'ın Adamıyık
MAGAZİN Haberi
Ali Turaç - Adanalıyık Allah'ın Adamıyık

Ali Turaç Kimdir ? Kendinizi kısaca anlatır mısınız ?

Ali Turaç: 1971 yılında Adana'nın Seyhan İlçesi Hürriyet mahallesi'nde dünyaya

geldim. Hürriyet ilkokulu'nu bitirdikten sonra ortaokul diplomamı dışarıdan aldım. Her şeyden önemlisi Adana'nın çocuğuyum.. Evliyim ve1'i kız olmak üzere iki çocuğum var.

ALİ TUAÇ SANATLA NASIL TANIŞTI YADA SANAT CAMİASINA NASIL GİRDİ ?

Ali Turaç: Ben çok küçük yaşlarda babamı kaybettim. Babam olmadığı için çocuk yaşlarda yüreği karşıyaka'da dökümcü çırağı olarak çalışmaya başladım. Çok güzel sesim vardı ve kumların üzerinde türkü söylerdim.

Beni,m bu sesimi duyan abilerim, büyüklerim beni alıp düğünlere götürürlerdi. Ben sanat hayatıma düğün salonlarında başladım.

İLK HANGİ DÜĞÜN SALONUNDA SAHNEYE ÇIKTINIZ? SAHNEDE İLK HANGİ ŞARKIYI OKUDUNUZ VE O GÜNÜ NASIL HATIRLIYORSUNUZ? SAHNEDE İLK ŞARKI SÖYLEDİĞİNİZ AN NE HİSSETTİNİZ?

İlk sahneye çıktığımda 6 yaşındaydım. O günü asla unutamam. Abilerim ve büyüklerim beni ilk olarak bir düğün salonunda sahneye çıkardılar.

O zamanlar Büyük Sürmeli Oteli'nin yanında Ömür Düğün Salonu vardı. İşte ilk sahneye orada çıktım. Gözümden yaş akarak, ağlayarak şarkı okuduğumu hatırlıyorum. Sahnede ilk olarak Küçük Emrah'ın Ben yetim ben öksüz şarkısını okumuştum. Sahnede kocaman 4'lü bir mikrofon vardı, mikrofon kafamdan daha büyüktü. Ben şarkıyı okurken, bir taraftan da ağlamaya başlamışım. Düğüne gelen misafirler benim bu halimi görünce ister istemez duygulanmış ve onlarda ağlamaya başlamıştı. Tabi ben o zamanlar babam olmadığı için daha çok dertli ve ağır şarkılar söylüyordum. Küçük Emrah ve Ceylan'ın şarkılarını ezberleyip olurdum. Tabi düğün salonlarında şarkı söylediğim zamanlarda koynuma para koyarlardı, o zaman ki 25 kiloluk Yetim Ali, 30 kilo eve giderdi.

BABANIZI ERKEN YAŞLARDA KAYBETTİĞİNİZİ SÖYLÜYORSUNUZ. BABASIZ YAŞAMAZ, BABANIZ OLMADAN HAYATA TUTUNMAK ÇOK ZOR OLDU MU?

Ali Turaç : Babamı kaybettikten sonra dünyam karardı. Geriye sadece annem kaldı. Ben bugün ki terbiyemi annemden aldım. Allah benim ve herkesin annesine uzun ömür versin. Annemden başka bana doğru yolu gösteren büyüklerim de oldu. Onlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bende büyük emekleri var. Benim için her zaman maddi yardımlardan çok manevi destekler daha önemlidir.

ALİ TURAÇ NASIL BİR KİŞİLİĞE, NASIL BİR KARAKTERE SAHİPTİR ?

Ali Turaç : Ali Turaç zengin adam dır, varlıklı adamdır. Cebim ve cüzdanım zengin olmasa da benim gönlüm, kalbim zengin. Sevginin olduğu yere para gelir. Önce sevgi ve samimiyet lazım. Ben bu işi severek yapıyorum çünkü işime aşığım.

ALİ TURAÇ 35 YILLIK SANAT HAYATI BOYUNCA KİMLERLE ÇALIŞTI, HANGİ SANATÇILARLA BİR ARAYA GELDİ ?

Ali Turaç : İbrahim Tatlıses ,Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ile çalıştım, bir tek Orhan Gencebay abi hariç... Adana'da bugün bir çok festival yapılıyor ve dışarıdan bir çok sanatçı geliyor. Bunu da üzülerek söylüyorum, Adana'da benim gibi en az 10 sanatçı var. Ve bu kişiler ekonomik sıkıntılar içinde sanatlarını icra etmeye çalışıyor. Önceden gazinoda sahne alan sanatçıların bir kıymeti vardı. Şimdi sanatçının bir değeri kalmadı. Bu konuda halkımızın biraz daha duyarlı olması lazım, çünkü bu bir emektir.

Ali Turaç : İbrahim Tatlıses ,Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ile çalıştım, bir tek Orhan Gencebay abi hariç... Adana'da bugün bir çok festival yapılıyor ve dışarıdan bir çok sanatçı geliyor. Bunu da üzülerek söylüyorum, Adana'da benim gibi en az 10 sanatçı var. Ve bu kişiler ekonomik sıkıntılar içinde sanatlarını icra etmeye çalışıyor. Önceden gazinoda sahne alan sanatçıların bir kıymeti vardı. Şimdi sanatçının bir değeri kalmadı. Bu konuda halkımızın biraz daha duyarlı olması lazım, çünkü bu bir emektir

ALİ TURAÇ, ŞARKILARINDA GENELLİKLE NE YADA NELERİ ANLATARI ? ARABESK Mİ SÖYLER, YOKSA İNSANLARI COŞTURUR MU ? YADA İKİSİ DENGELER Mİ ?

Ali Turaç : Ali Turaçta ayrılık var, Ali turaçta aşk var. Ali Turaç'ta barak var yani toplum ne yaşıyorsa hepsinden az da olsa var. Zaten şarkılar hayatı anlatıyor. Söylediğim şarkılar biraz ağır olunca, bakıyorum insanlar ağlamaya başlıyor. O zaman Ali Turaç dayanamıyor ve eline mendil alıp milleti neşelendiriyor. Şimdi he şeyin bir yakışanı var. Yerine göre ağır şarkılar yerine göre de insanı neşelendiren parçalar olmalı. Ama benim kişisel tercihim insanları coşturmak. Tabi en başta babasız büyüdüğüm için, içimde buruklar her zaman oldu. Babasız olmak çok kötü bir şey. Geçmiş yıllar da daha çok ağır parçalar seslendiriyordum ama artık toplumu neşelendirmeye çalışıyorum. Toplumun ne istediği önemli, tüm topluma hitap etmeye, gönüllerini hoş etmeye çalışıyorum. Esasında sanatçılıkta budur zaten. Hep yağlı yemek yiyebilir misiniz ? her zaman pilav yiyebilir misiniz? Bazen sulu yemek bazen yağsız yemek yemek zorundasınız. Bu anlamda elimden geldiğince toplumun beğendiği istediği türküleri okumaya gayret ediyorum. Bunu yaparken de her zaman güler yüzlü olmaya çalışıyorum.

KISA BİR SÜRE ÖNCE ÇIKARDIĞINIZ ALBÜMLE İDDALI OLDUĞUNUZU SÖYLEDİNİZ. ADANA VE ADANALILARIN HER ZAMAN EMRİNDE OLDUĞUNUZU SÖYLEDİNİZ. PEKİ BURADAN HAYRANLARINIZA BİR MESAJINIZ VAR MI?

Ali Turaç : Ali Turaç hayranları biraz daha Ali Turaç'a sahip çıkıp onu benimsesinler. 7. albümümü çıkardım inşallah. 8. albümümü de çıkaracağım.  Ama önce 7. albümüm ile ilgili çalışma yapmam lazım. Burada hayranlarımın radyoları arayarak istek yapmaları lazım. Televizyon kanallarından klibimizi yayınlamalarını istemeleri lazım. Sanatçı üretkendir, sanatçı, üretecek ve hayranlarını da dinleyecek. Arama sadece dinlemek yeterli değil, sadece dinlemek ile hayranlık olmaz, sahip çıkması, desteklemesi lazım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali, Turaç, -, Adanalıyık, Allah'ın, Adamıyık,
Yorumlar
Haber Yazılımı